adscode

Lise öğrencilerinden hemşireler için yardımcı robot

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde lise öğrencileri, hemşirelere yardımcı olması amacıyla hastane girişinde hastanın ateş, nabız ve tansiyonunu ölçebilen "ANTA" adlı robot tasarladı.

Lise öğrencilerinden hemşireler için yardımcı robot
Bilim Teknoloji
Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi 12. sınıf öğrencileri Ömer Kadir Kurt ve Akif Baki Aydın tarafından tasarlanan ve ateş, nabız, tansiyon kelimelerinden esinlenerek ANTA adı verilen robot, önceki gün açılışı gerçekleştirilen Sivas 12. Uluslararası Robot Yarışması'nda tanıtıldı.

Öğrencilerin, danışman öğretmenleri Seyfettin Aydın gözetiminde 2,5 ayda tasarladığı ve 5 bin liraya mal ettiği ANTA, 3D yazıcıdan çıkarılan hareketli paletler üzerine oturtuluyor. Robotun üzerine yerleştirilen nabız sensörü ile kişi parmağını sensöre koyarak kalp ritmini ölçtürüyor. Robottaki kızılötesi kamerayla vücut sıcaklığı ve cihazın kolundaki sistemle de tansiyon ölçülerek bilgisayara aktarılıyor.

Acil servislerde görev alan hemşirelerin iş yoğunluğunu azaltmak amacıyla tasarlanan ANTA, hastane girişinde kişinin ateşini, nabzını ve tansiyonunu ölçebilecek.Hastanelerde 2-3 dakike süren ateş, nabız ve tansiyon ölçümünü 40 saniyede yapabilen ANTA'nın, bu yönüyle sağlık çalışanlarının ve hemşirelerin işlerini kolaylaştırması hedefleniyor.

Öğrenciler robotun ölçümlerini QR koda aktarmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor. 

Öğrencilerden Ömer Kadir Kurt, yaptığı açıklamada, robot fikrinin acil servislerindeki yoğunluğu gördükten sonra ortaya çıktığını söyledi.

Robotun tüm elektronik ve mekanik aksamlarını kendilerinin tasarladığını ve birleştirdiklerini anlatan Kurt, "Robotun üzerindeki sensör nabzı ölçüyor, kızıl ötesi kamerayla sıcaklık, robottaki kolla da tansiyon ölçülüyor." diye konuştu.

Amaç hemşirelerin işini kolaylaştırmak
Kurt, robotu daha da geliştirmeyi planladıklarını dile getirerek, "Geliştirilmeye açık bir robot. İleride üzerine ekleyeceğimiz yazıcıyla da sonuçları QR koda aktarıp kişiye verebileceğiz. Ya da direkt doktorun monitörüne aktarabileceğimiz bir sistem düşünüyoruz. Sağlıkçılara, özellikle de hemşirelere yardımcı bir robot." ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Akif Baki Aydın da "Hastane girişlerindeki ateş, nabız ve tansiyon takibindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla yaptık." dedi.


AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)