adscode
adscode

Mezuniyet töreninde Hipokrat Yemini sansürü

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Hipokrat Yemini değiştirilerek "hastanın cinsel yönelimi" kısmı sansürlendi. Yemini okuyan bazı öğrenciler ise sansürlenen kısmı, söylemeye devam etti.

Mezuniyet töreninde Hipokrat Yemini sansürü
Üniversite
Güncelleme : 25-Jun-22 11:07

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde öğrencilerin mesleğe başlamadan önce okuduğu, “Hekimlik Andı” olarak bilinen Hipokrat Yemini’nin ‘hastanın cinsel yönelimi’ bölümü sansürlendi.

Çapa Tıp Fakültesi’nde yemin töreni yapıldı. Paylaşılan videolarda yemini okuyan görevlinin, hastanın cinsel yönelimi’ bölümünü sansürlediği görüldü. Bazı öğrenciler ise bu sansürü tanımayarak, ilgili bölümü okudu.

SAKARYA’DA DA YAŞANMIŞTI

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2021’deki mezuniyet töreni öncesi, Hipokrat Yemini’nden “cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılamayacağına” yönelik bölüm çıkarımıştı.

Öğrencilerin tepkisi üzerine, “mezuniyet töreni” programından çıkarılan yemin bir gün öncesinden öğrencilere okutuldu. Üniversitenin dayattığı metne tepki gösteren bazı öğrencilerin “Hipokrat Yemini”ni okuduğu öğrenildi.

BİRGÜN


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)