adscode
adscode

Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Diğer dersler bir yana, yabancı dil eğitimi konusunda çok başarılı olduğumuzu kimse söyleyemez. Siyasi çekişmeler nedeniyle, kendini kanıtlamış modellerimiz vardı, onları da yok ettik.

Neden İngilizce öğrenemiyoruz?
Milliyet Diyalog

Önce 8 yıllık kesintisiz temel eğitim deyip hazırlık sınıflarını kaldırdık, sonra da 4+4+4 adına Anadolu liselerinde yabancı dille eğitime son verdik!

5+1+3+3 sistemi hem kesintisiz 8 yıllık temel eğimden hem de 4+4+4’ten çok daha başarılıydı ama hâlâ bunu göremedik!

İmam hatip liselerinin orta bölümleri gibi Anadolu liseleri ile yabancı okulların orta bölümleri de yeniden açılmalıdır!


Yapılan yanlışı görmek için o dönemde, o okullardan mezun olanların dil seviyeleri ile bugünkü mezunları kıyaslamak yeter de artar!

Sınavla öğrenci alan okullar dışındaki diğer öğretim kurumlarında ise yabancı dil hep sorundu, sorun olmaya da devam ediyor.

Neden mi? Gelin ömrünü bu işe adayan bir lisenin İngilizce öğretmenleri zümre başkanı S.U.’yu dinleyelim:

Kitaplar çok kötü!

“Milli Eğitim Bakanlığı’nda yabancı dil öğretimiyle doğrudan ilgilenen bir birim ya da başkanlık yoktur. Bu nedenle İngilizce öğretmenlerini ciddiye alacak, onlara cevap verecek kimse de yok. Tek çare toplumda farkındalık yaratmak. İngilizce öğretmenleri iyidir ama okutmak zorunda oldukları kitaplar işlerini iyi yapmalarını engellemekte.

MEB’in okullara dağıttığı İngilizce ders kitapları İngilizce öğretmenlerini engelliyor mu?

Türkiye’de yabancı dil eğitimi geliştirilmek istenirse eğer, öncelikli olarak ele alınması gereken konu İngilizce ders kitabı meselesidir. Öğretmenlerin en çok yakındığı ve mutsuz olduğu konu bu. Gerçekten de İngilizce öğretmeninin hayali iyi bir ders kitabı okutmaktır.

Bakanlığımızın okullara dağıttığı İngilizce ders kitapları biz İngilizce öğretmenlerinin ‘iyi’ kitap nitelendirmesine uymamakta. Bu kitaplar etkili ve sağlıklı bir öğrenme ortamı yaratmak açısından gerekli içerikten yoksun. Ders kitaplarımız öğretmenin işini kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştırmakta.

Bizler Bakanlığın ders kitaplarını niçin bu formatta hazırlattığını anlayamıyoruz. Bu kitapların yazılma mantığı sanki dil öğretiminde geçerliliği olmayan bir teoriye dayanıyor. Bizim ‘iyi’ ders kitabı diye nitelendirdiğimiz kitaplar tüm dünyada kabul gören ve kullanılan dış kaynaklı yayınlardır. Bunlara yüzlerce örnek verebilir ve iyi bir İngilizce ders kitabının nasıl olması gerektiğini söyleyebiliriz. Kısacası, elimizde bir dünya örnek varken Bakanlığın verdiği kitapları yeterli bulmuyoruz. Kitapları bu iyi örneklere göre hazırlatmalı ve bu sürece öğretmenleri dâhil etmeliyiz.


YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)