adscode
adscode

Öğretmen önlükleri tartışma yarattı

MEB'in 24 Kasım'da öğretmenlere dağıtacağı iddia edilen önlükler ortalığı karıştırdı. Kimi deli gömleğine kimi kasap önlüğüne benzetti.

Öğretmen önlükleri tartışma yarattı
MEB
Güncelleme : 10-Nov-23 17:34

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 24 Kasım'da öğretmenlere dağıtacağı iddia edilen önlükler sosyal medyada gündem oldu. Kimi deli gömleğine kimi kasap önlüğüne benzetti.

 

Yorumlardan bazıları şöyle:

 - Öğretmenle dalga geçiyorlar.

- Kasap önlüğü gibi.

- Mutfakta iş görür gibi.

- O renkli balonlar vizyonun dibi olmuş! Hey Allahım ya. Ya sabır Ya sabır Ya sabır diyorum.

- Biz kasap mıyız? 

- Deli gömleğine benziyor.

- Önlüğe otuz saniye bakınca kendini danaya beş kişi girmiş gibi hissediyorsun.

 

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, önlüklerle ilgili şunları söylemişti:

"Bu anlamda örnek olmak açısından, öğrencilerimizin en çok örnek aldığı kişiler öğretmenleri... Biz öğretmen arkadaşlarımıza tavsiye kararında bulunduk. Şu an bu bir zorunluluk değil. Biz 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir aksilik olmazsa öğretmen arkadaşlarımıza bakanlık olarak bir önlük hediye etmeyi planlıyoruz. Hem bizim olgunlaşmalar hem de üniversitelerdeki moda tasarım bölümlerindeki arkadaşlar bir önlük tasarlıyor şu anda. 24 Kasım'da da arkadaşlarımız önlük giyerlerse mutlu olacağız. Şu an zorunlu değil."

 900 bin öğretmen talepte bulundu

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde dağıtılacak "beyaz önlük"ler için şu ana kadar 900 bin öğretmenin talepte bulunduğu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden talepte bulunabilen önlükler 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde isteyen öğretmenlere verilecek.

Önlükler, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Olgunlaşma Enstitülerinde iki farklı model halinde tasarlandı ve dikildi. Önlüklerden biri ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri için klasik "beyaz önlük", diğeri, anaokulu öğretmenlerinin etkinlik sırasında rahat kullanımına uygun üretildi.

Klasik beyaz önlüğün ön kısmındaki iki cebinin üzerinde "bilimin öncülüğünde sonsuzluğa uzanan yol"u temsilen gümüş renkli nakış tasarım, yaka kısmında ise yine gümüş renkli hilal bulunuyor.

Şu ana kadar devlet okullarının anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinden 900 bin öğretmenin MEBBİS üzerinden beyaz önlük için talepte bulunduğu öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yaklaşık 1 milyon öğretmen görev yapıyor.

Genelge ağustos ayında yayımlanmıştı

Milli Eğitim Bakanlığının 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler konulu 21 Ağustos 2023 tarihli genelgesinde, öğretmenlerin mesleki temsil ve öğrencilere rol model olma bakımından önlük giymeyi tercih etmelerinin teşvik edilmesine yönelik madde de yer almıştı.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)