adscode

'Okulları boykot çağrısı' eğitime engel olamadı

Çözüm Süreci'nde silah bırakma sorumluluğunu yerine getirmesi beklenen terör örgütü PKK'nın eylemleri ve "okulları boykot çağrısı" eğitimi durduramadı.

 'Okulları boykot çağrısı' eğitime engel olamadı
Eğitim
ANKARA

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde terör örgütü PKK'nın yol kesme, araç yakma, barikat kurma, hendek kazma, hendeklere patlayıcı ile tuzak kurma eylemleri ve "okulları boykot çağrısı", öğrencilerin eğitim hakkına engel olamadı.

Terör örgütünün, Van'ın Tuşba ilçesindeki Ahmed-i Hani Anadolu Lisesine yönelik ses bombalı ve silahlı saldırı, ilçenin Hacıbekir Mahallesi'ndeki Dumlupınar İlköğretim Okulunun yakınında önceki gün güvenlik güçlerince yapılan aramada tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı bulunması, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde duvar kenarına yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 5 çocuğun yaralanması gibi eylemleri, öğrencilerin eğitim hakkına engel olamadı.

Saldırı ve "boykot" çağrısına rağmen öğretmenler okullarda hazır bulunurken, terör olaylarından endişe duyan bazı veliler, güvenlik gerekçesiyle çocuklarını okula gönderemedi.

 "Öğrencilerin yalnızca yüzde 2'si okula devam etmedi"

PKK'nın il ve ilçe merkezlerinde sürdürdüğü eylemleri nedeniyle Diyarbakır'daki bin 568 okuldan Bismil, Silvan, Sur ve Hani ilçelerindeki 18 okulda güvenlik gerekçesiyle eğitim öğretim hizmeti verilemiyor.

Eğitim öğretimde aksamanın yaşanmaması amacıyla söz konusu okullarda can güvenliği kaygısı taşıyan 3 bin 400 öğrenci ile 70 civarında öğretmenin ilçedeki başka okullara nakline başlandı. Teröristlerin, servis şoförlerini de araçlarını yakmakla tehdit ettiği öğrenildi.

 "Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim için büyük uğraş veriyor"

AA muhabirine güvenlik kaygısı ile çocuklarını okula gönderemediğini ifade eden S.B, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çocuklarımızın eğitimlerine başka okullarda devam etmeleri için büyük uğraş veriyor ancak veliler olarak endişeliyiz. PKK'lıların bir an önce kurdukları barikatları, tuzakladıkları patlayıcıları kaldırmasını istiyoruz" diye konuştu. 

"Eğitim hakkını da kimsenin engellemeye hakkı yoktur"

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "Vatandaşların günlük yaşamını idame ettirdiği sokaklarda, mahallelerde, alanlarda hendek kazma, taşlı saldırıda bulunma, barikat kurma, silahlı çatışmaya girme, çatışmalarda ağır silahlar kullanma türü eylem ve davranışlar yanlıştır ve toplumu rahatsız etmektedir" şeklinde konuştu.

40 okuldan 10'unun yakınında hendek ve barikat bulunuyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokaklara kazılan hendek ve kurulan barikatlar öğrenci, öğretmen ve velilerde kaygıya neden oluyor.

İlçedeki 40 okuldan 10'unda barikat ve hendeklerin bulunduğu güzergahta yer alması nedeniyle eğitimde sıkıntı yaşanıyor. Fırat Mahallesi'nde bin 900 öğrencinin eğitim gördüğü Kaymakam Bülent Pekdemir İlk ve Ortaokulu da çevresindeki hendek ve barikatlar nedeniyle eğitimde sıkıntı yaşanan okullar arasında yer alıyor.

Abdülkadir Paşa Mahallesi'nde yaşayan veli A.A, "Biz de isterdik çocuklarımızı rahatça okula göndermeyi. Hendeklerde patlayıcı olabilir şüphesiyle 2 çocuğumu okula göndermedim. Gönderirsem her an çocuklarımın can güvenliğinden endişe duyacağım" dedi.

Cizre'de 14 okulda güvenlik endişesi 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Cudi, Sur, Yafes ve Nur mahallelerinde bulunan 14 okulda güvenlik sorunu olduğu belirtildi.

Terör örgütünün çağrısı Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde de karşılık bulmadı

Iğdır 

Iğdır'da da aileler "eğitimi boykot" çağrısına aldırış etmedi. 

Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, il merkezi, ilçe ve köylerde bulunan tüm okullarda eğitimin sorunsuz devam ettiğini belirterek, "İl genelinde 257 okulda 51 bin öğrenci ve 2 bin 800 öğretmen ile eğitime başlandı. Görevli öğretmenlerimizin tamamı ve öğrencilerimiz boykota uymadı" diye konuştu. 

Ağrı 

Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğünce, il merkezi, ilçe ve köylerdeki toplam 934 okulda eğitim öğretim yılının sorunsuz başladığı bildirildi. 

Kentte, bölücü terör örgütünce yapılan "eğitimi boykot" çağrısına ailelerin uymayarak çocuklarını okula gönderdiği kaydedildi. 

Muş 

Muş'taki 711 okulda 128 bin öğrenci ve 5 bin 200 öğretmen ders başı yaptı.

Vali Seddar Yavuz, terör örgütü PKK'nın "okulları boykot" çağrısıyla bölge halkının cahil, sosyal ve ekonomik açıdan yetersiz kalmasını amaçladığını söyledi. 

Kentte "okulları boykot" çağrısına uyulmadığını dile getiren Yavuz, eğitim ve öğretimde herhangi bir aksamanın yaşanmadığını kaydetti. 

Bitlis 

Bitlis'te de veliler çocuklarının eğitim öğretim hakkına karşı yapılan baskıya boyun eğmedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Emin Korkmaz, il genelindeki okullarda boykotla ilgili bir gelişme yaşanmadığını belirterek, şunları ifade etti:

"Eğitim öğretimin ilk haftası olması münasebetiyle birkaç öğrenci gelemeyebilir ancak bunun boykotla yakından uzaktan alakası yok. Velilerimiz çocuklarını okula gönderdi. Veliler 'boykot' adı altında çocuklarını okula göndermemezlik yapmadı. İl merkezi, ilçe, belde ve köylerimizdeki okullarda eğitim öğretim sorunsuz devam ediyor. Boykot, Bitlis'te karşılık bulmadı."

Sivil toplumdan çağrıya tepki 

Bu arada, "eğitimi boykot" çağrısı bölgede eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı.

Memur-Sen Muş Temsilcisi Fehmi Kuzey Vurar insanların eğitim hakkının hiçbir şekilde engellenemeyeceğini belirterek, şunları söyledi: 

"Bu çağrı çocuklarımızın geleceklerini ipotek altına almakla ilgili bir karardır. Zaten bölge halkı da bunun farkına vararak çağrıya uymadı. Bölge insanını mağdur etmek amacıyla okulların boykot edilmesi, esnafın kepenk kapatması gibi kararlar alınıyor ancak bunlar en çok bölge halkına, esnafa zarar veriyor. Eğitim boykotunun kimseye bir yararı olmaz. Bu çağ dışı uygulamalarla bölge halkının üzerinde baskı kurulmak isteniyor. Bölgede yaşayan insanları bu baskıcı tutumlardan kurtarmak gerekiyor. Cahilce bir çağrıdır. Öğrencilerimize yarar değil zarar getirir. Kimse insanların eğitim alma hakkını engelleyemez."

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)