adscode

"Özel okul" gibi köy okulu!

Şanlıurfa'nın Başören İlkokulu sınıf öğretmeni Aysel Ösüz, sosyal medya aracılığıyla iletişim kurduğu sanatçı ve iş adamlarının desteğiyle görev yaptığı 33 yıllık eski okulu yeniden inşa etti.

"Özel okul" gibi köy okulu!
Eğitim
Şanlıurfa'nın Başören İlkokulu sınıf öğretmeni Aysel Ösüz, sosyal medya aracılığıyla iletişim kurduğu sanatçı ve iş adamlarının desteğiyle görev yaptığı 33 yıllık eski okulu neredeyse yeniden inşa etti.

Hilvan ilçesine bağlı Külünçe köyünde dünyaya gelen 29 yaşındaki Ösüz, 6 yaşında babasını kaybedince 5 kardeşi ve annesiyle zor koşullarda hayata tutunmaya çalıştı.

Geleceğinin eğitimle kurtulacağına inanan ve bu yüzden kitaplarla arkadaş olan Ösüz, emeklerinin karşılığını alarak 2006 yılında Celal Bayar Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü kazandı.

Mezun olduktan sonra Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine atanan Aysel Ösüz, 5 yıl sonra Karaköprü ilçesine 30 kilometre mesafedeki Başören Mahallesi'ne tayin istedi.

Birleştirilmiş sınıflı 33 yıllık okula geldiğinde hayal kırıklığına uğrayan Ösüz, okulun eksikliklerini gidermek için kolları sıvadı.Sosyal medya aracılığıyla ulaştığı ünlü isimlerin desteğiyle okulun iç duvarlarına fayans kaplatan başarılı öğretmen, sınıfın zeminine ise ahşap parke ve halı döşetti.

Okula, içerisinde yüzlerce kitap bulunan bir kütüphane de kazandıran Aysel öğretmen, öğrencileri için sınıfın yapısına uygun masa ve sandalyeler de temin etti.

Ösüz, evi kent merkezinde bulunduğu için okulun kullanılmayan lojmanını adeta "sanat atölyesi"ne dönüştürerek, öğrencilerine bir sanatçının desteğiyle bateriden melodikaya kadar on farklı müzik aleti de kazandırdı.

Bu yıl kentte "yılın öğretmeni" seçilen ve Çankaya Köşkü'nde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelen Ösüz'ün, "Dünyayı Güzelleştirecek Çocuklar" Projesi de Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen yarışmada bölge birinciliğini elde etti.

Lisede okuduğu 2006 yılında Şanlıurfa'ya gelen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşma imkanı yakalayan genç öğretmen, Erdoğan'ın, "Eğer öğretmen olursan çok başarılı ol" sözünü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Aysel Ösüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde doğup büyüdüğü için okulundaki çocukları çok iyi anladığını söyledi.

Ösüz, öğrencilerini her alanda yetiştirmek için yola çıktığını ve bu hayalini gerçekleştirebilmek adına çalışmalar yaptığını dile getirerek, küçük çocukların yanı sıra velilere de bir şeyler vermek için çalıştıklarını söyledi.

Kendisini çocuklara adadığını belirten Ösüz, "Ben istiyorum ki ileride çocuklarım 'biz imkansızlıklarla büyüdük' demek yerine 'benim okulum kolej gibiydi, üniformalarımız, çok güzel masa ve sandalyelerimiz vardı' desinler." ifadelerini kullandı. 

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)