adscode
adscode

Üniversiteli olan şimdi burs arıyor

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler burs arayışına girdi. 2 bin 500 TL’lik bursların yanı sıra staj, kurs, yemek gibi imkânlar da sunuluyor.

Üniversiteli olan şimdi burs arıyor
Burslar
Güncelleme : 04-Sep-23 14:26

Üniversite öğrencileri iyi bir eğitim almaya çalışırken bir taraftan da barınma, yemek, kitap gibi bir dizi giderle baş etmek zorunda kalıyor.
Bu noktada burslar, öğrenciler için önemli bir destek. Vakıfların yanı sıra belediyeler ve özel şirketler, çeşitli burslarla öğrencilere destek oluyor. İçlerinde aylık 2 bin 500 TL’ye varan maddi yardımlar sunanlar da var, staj, eğitim, gıda desteği, konser, tiyatro bileti gibi olanaklar sağlayanlar da. Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker, burs veren kurumları derledi:

Türk Eğitim Vakfı: Lisansta 2 bin 500 TL, yüksek lisansta 3 bin 750 TL, üstün başarı ile doktorada ise 5 bin TL burs sunuyor. Ayrıca yemekte 700 TL, ulaşımda 300 TL, kitap-kırtasiyede 200 TL ek burs ödemeleri de sağlıyor. Başvurular, 4 Eylül’de başlayacak.

Sabancı Vakfı: Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik üniversitelerinden öğrencilerin faydalanabileceği bursların başvuruları eylülde başlayacak.

Çelikel Eğitim Vakfı: 2.500 TL’nin yanı sıra gelişim odaklı atölye ve seminerler, konser, tiyatro, müze ve sergi biletleri, kitap hediyeleri, staj olanakları, kariyer danışmanlığı gibi destekler de sağlanıyor.

BÖLÜM ŞART VAR

Vehbi Koç Vakfı: Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Marmara, Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Ondokuz Mayıs, Orta Doğu Teknik, Selçuk Uludağ, Van 100. Yıl üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor. Başvurular, 19 Eylül’de başlayacak.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı: İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’daki üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyanlara burs veriliyor. Geçen yıl not ortalamasına göre bin 250 TL ile bin 600 TL arasında destek sağlanan burslar için başvurular 1- 30 Eylül arasında alınacak.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği: Devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler için ayda 900 TL’lik destek sağlanıyor. Başvurular Eylül’de başlayacak.

Yücel Kültür Vakfı: Depremden etkilenen 11 ilde yaşayan veya eğitim almakta olan öğrencilerine destek veriliyor. Ayrıca üniversite öğrencilerine aylık bin 250 TL’lik Yarım Elma Bursu’nun yanı sıra Yabancı dil, yüksek lisans ve doktora, yetenek gibi farklı bursları da var.


BELEDİYELERDEN DESTEK

Üniversite öğrencilerine belediyeler de çeşitli burslar sağlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Genç Üniversiteli Bursu’nun yanı sıra Askıda Fatura projesiyle de öğrencilerin faturaları karşılanıyor. Çekmeköy Belediyesi, üniversite sınavını kazanarak kaydını yaptıran öğrencilere 7 bin TL, Zeytinburnu, İzmir Menemen beledileri de 5 bin TL para ödülü veriyor. Güngören Belediyesi ise bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilerden ilk 2 bin 500’e girene 20 bin TL, ilk 25 bine girene 10 bin TL, ilk 250 bine girene ise 5 bin TL destek sağlıyor.

HEMŞEHRİ DAYANIŞMASI

Birçok il ve ilçe vakfı ve iş insanı da hemşehrisi olan öğrenciler için burs programları oluşturdu. Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı, Ermenek, Karaman’ın Sarıveliler, Başyayla nüfusuna kayıtlı öğrencilere maddi destekte bulunuyor. Eti, Eskişehir nüfusuna kayıtlı olup, 2 yıl Eskişehir’de ikamet edenlere burs sağlarken Antalya Vakfı, İstanbul’daki Antalyalı öğrencilere burs veriyor. Çorumlu Eğitimci Sanayici İş Adamları Derneği de aylık 750 TL verecek.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)