adscode

'Yabancı mimar ve mühendislere çalışma izni' iddiası

"AKP'nin yanlışları yüzünden Türkiye'de işsizlik, yoksulluk her geçen gün büyüyor. Bunlar yetmiyormuş gibi, Suriyelilere vatandaşlık açıklamaları, yabancı mimar ve mühendislere kolay çalışma izni gibi…

'Yabancı mimar ve mühendislere çalışma izni' iddiası
Türkiyeden Haberler
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, "AKP'nin yanlışları yüzünden Türkiye'de işsizlik, yoksulluk her geçen gün büyüyor. Bunlar yetmiyormuş gibi, Suriyelilere vatandaşlık açıklamaları, yabancı mimar ve mühendislere kolay çalışma izni gibi adımlarla, işsizler ordusunu daha da büyütecekler." görüşünü savundu.

Budak, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti'nin, TBMM'ye "Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı"nı getirdiğini hatırlattı.

Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğini, iş aramaktan ümidini kesenlerle birlikte işsiz sayısının 6,5 milyonu bulduğunu belirten Budak, işsizler arasında, 650 bini aşkın üniversite mezununun da olduğuna dikkati çekti. Budak, "AKP'nin yanlışları yüzünden Türkiye'de işsizlik, yoksulluk her geçen gün büyüyor. Bunlar yetmiyormuş gibi, Suriyelilere vatandaşlık açıklamaları, yabancı mimar ve mühendislere kolay çalışma izni gibi adımlarla, işsizler ordusunu daha da büyütecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı ile yabancı öğrenciler, doktorlar, akademisyenler, yabancı mühendis ve mimarlara Türkiye'de daha kolay çalışma izni verilmesinin öngörüldüğünü, bu süreçte meslek odalarının devre dışı bırakılmak istendiğini savunan Budak, şöyle devam etti:

"Yükseköğretim kurumlarında 400 bini aşkın genç, mühendislik alanlarında eğitim görüyor. Her yıl 50 bine yakın mezun iş aramaya başlıyor. Gençlerimizin istihdam sorunları çözülememişken, yabancı mühendis ve mimarlara, hem de karşılıklılık koşulu aranmadan Türkiye'de kolay çalışma izni getirilmesi, nitelikli işgücünün ucuzlatılması, taşerona mahkum edilmesine yol açacaktır. Ayrıca bu kişilerin mesleki yeterlilikleriyle ilgili bir denetim söz konusu da olmayacaktır. AKP, TMMOB ve meslek odalarını, yabancı mühendis ve mimarların mesleki yeterlilikleri konusunda tamamen devre dışı bırakmaktadır. Türkiye'de çalışmak yabancılar için daha avantajlı konuma getirilmektedir. Hükümetin Turkuaz Kartı, Türk mühendis, mimar ve doktorları için kırmızı kart anlamına gelmektedir."

Budak, Türkiye'de tam bir talan ekonomisinin uygulandığını, buna ses çıkaran az sayıdaki kurumların başında meslek odalarının geldiğini iddia ederek, Türk mühendislerini, mimarlarını, doktorlarını hırpalayarak, itibarsızlaştırarak Türkiye'nin bir yere varamayacağı kaydetti.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)