adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Zorunlu Rotasyonla 850 Bin Öğretmen Huzursuz Olur!

''ZORUNLU ROTASYON ÖĞRETMENLERİ İSTİFA VE EMEKLİLİĞE ZORLAR!''

Zorunlu Rotasyonla 850 Bin Öğretmen Huzursuz Olur!
Sendikalar
Öğretmen atama ve yerdeğiştirme yönetmeliği hazırlığı içinde olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle il içi rotasyon başta olmak üzere; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen açığını kapatmak için iller ve bölgeler arasında da ‘rotasyon’ yapılması hususunda yönetmeliği masaya yatırdığı yönünde çıkan haberleri değerlendiren Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 850 bin öğretmene zorla rotasyon uygulaması yerine ‘maaş, izin, emeklilik’ gibi teşvik edici unsurlarla rotasyonu ‘gönüllü’ hale getirmesini istiyoruz” diye konuştu.

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULUR!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya “Öğretmenleri istekleri dışında rotasyona tabi tutmak büyük haksızlıklara, eğitim camiasında ciddi sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlara yol açar” sözleriyle seslenen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın zorunlu rotasyonu içeren bir yönetmeliğe izin vereceğine inanmıyoruz. Lakin zorunlu rotasyon uygulaması hem öğretmenlerin hem de devletin bütçesine önemli bir yük getirecektir. Kredi borcu yaparak ev sahibi olan onbinlerce öğretmen ailesi perişan olacaktır. Farklı sektörlerde çalışan öğretmen eşleri ve üniversite-liselerde eğitim gören öğretmen çocukları mağdur olacaktır. Öğretmenlerin aile bütünlüğü ve hayat düzeni bozulacaktır. Öğretmenleri zorunlu rotasyona tabi tutarak mesleğine küstürmeye, yaşamlarını çekilmez hale getirmeye gerekde yoktur kimsenin hakkı da yoktur” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin mesleki, mali, özlük ve demokratik sorunlarını çözmeye odaklanması gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, konuşmasında şunları söyledi;

Ortaya ‘zorunlu rotasyon’ diye bir projeyi çıkarmak ne kadar mantıklıdır. ‘Deneyimli öğretmenlerden doğu ve güneydoğu bölgelerinde yararlanacağız’ gibi popülist bir gerekçe ile eğitimin sorunları çözülemez.

ZORUNLU ROTASYON YERİNE TEŞVİK!
Kamu hizmetlerini, halka sunan memur ve öğretmenlerin zorunlu rotasyon nedeniyle mutsuz olması, performans ve iş verimlerinin düşük olması en başta hükümetin zararınadır. Bunun yerine teşvik ve özendirici politikalar uygulanmalıdır. Rotasyon uygulaması cebir ve korkuyla değil memurların rıza ve gönüllü iştirakiyle sağlanırsa hükümetin iyi niyetle ve haklı gerekçelerle hareket ettiği kanaati oluşacaktır.

ZORUNLU ROTASYON ÖĞRETMENLERİ İSTİFA VE EMEKLİLİĞE ZORLAR!
Kaldı ki doğu hizmeti öğretmen, asker, polis ve doktorlar için zaten uygulanıyor. Bu nedenle öğretmenlerimizin durduk yere huzur ve düzenlerini bozacak her türlü uygulamaya karşıyız. Mahrumiyet bölgelerinde çalışanlara tazminat verilerek, becayiş uygulamaları yaparak bu bölgelerde çalışmanın cazip hale getirilerek özendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi halde kamu çalışanları arasında büyük bir karmaşa ve mağduriyet oluşacaktır. Böyle bir rotasyon memurları emekliliğe ve istifaya zorlamak demektir. Yüzbinlerce ailenin eş ve çocuklarının parçalanması, gurbet hayatı yaşaması demektir. Zorunlu rotasyon bir yönüyle aile bütünlüğünü bozacağı için boşanmaları dahi artıracaktır. Bu nedenle öğretmenlerin rızalarını almadan zorla ve cebren rotasyona tabi tutmak yerine başta öğretmen açığı olmak üzere ülkemizdeki memur açığını kapatmak ve mahrumiyet bölgelerini özendirici hale getirerek öğretmenleri teşvik etmek daha doğru bir politika olacaktır.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (1)