adscode

AŞURE ANNELER

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde annelere, anne gibi vicdan sahibi tüm erkeklere ve bir çocuğun başını sevgiyle okşamayı bilen tüm iyi insanlara ithafen…

hekatesia@hotmail.com
Hepimiz sosyal medyayı kullanıyoruz. Geçenlerde çok fazla takipçisi olan bir sosyal medya paylaşım sitesinde gördüğüm bir paylaşımdan bahsetmek istiyorum sizlere.

E.Ç.Ö isimli kullanıcı paylaşım potalında aynen şunların yazmıştı.

“Arkadaşlar yardımcı olur musunuz? 4. Sınıfa giden oğlum için icat yapmamız gerekiyor”

Hayretle baktım yapılan paylaşıma altında ki yorumları okuyunca daha da hayrete düştüğüm doğrudur.

Bazıları ben şunu yaptım, bunu yapabilirsin diyerek fotoğraf yollamışlardı. Diğer bir başkası icat yapmasına yardımcı olabilecek ( daha doğrusu fikir araklanabilecek) sayfa önerisinde bulunmuştu. Küçümsenemeyecek derecede tartışma ortamı yaratılmış ailelerin, öğretmenin verdiği ödevde yaptıkları icatlar açık aleni ortaya dökülmüştü.

Aklımda deli sorular…

Öğrencinin yapması gerekmiyor muydu bu ödevleri.

Pisa’da öğrenciler başarısız olurken acaba veliler girse ilk üçü göğüsler miydik?

Milli Eğitim Bakanlığı veli paylaşım portalı yapsın mıydı?

Velilere ders içi katılım ve performans ödevi verilmeli miydi?

Tabiii akılda bu kadar çok soru olunca başka bir soru daha çok kafamı kurcaladı. Annelik neydi?

İyi yemek yapmak, çocuğunu sağlıklı beslemek, onun gelişime yardımcı olmak, ona hijyenik ev, sağlıklı yemekler sunmak iyi bir annelik olabilir miydi?

E o zaman aşçıların en iyi anneler olması gerekmiyor muydu, yada mister Muscel hepimizden daha hijyenik değil miydi?

Çocuğu disipline etmek, kurallara uymasını sağlamak, nerede nasıl oturup kalkacağını öğretmek olabilir miydi iyi annelik?

Peki, o zaman otur çocuğum, yapma çocuğumcu annelerden daha iyi annelik yapmaz mıydı askeri disiplin veren kurumlar?

Bilimsel bir gelecek hazırlamak, akademik başarısına yardımcı olmak, ödevlerini sıkı sıkı kontrol etmek tüm sınavlardan başarı ile geçmesini sağlamak olabilir miydi peki?

Yok, bu da değil.

Belki çocuk bilimsel değil sanatsal olarak başarılı olacak. Biz bunu bilmediğimiz için aman fen bilgisi, matematiği yüz olsun da resim dersi nasıl olsa yüksek gelir diyerek çocuğu zorla kendi isteklerimize yönlendirip illa doktor olacaksın diyerek belki de geleceğin bir başka Leonardo’sunun kaderini değiştiriyoruz.

Aman üşütme, dur bakayım atlet giydin mi? Evladım şu bitki çayını iç, sakın terliksiz gezme diye çocuğunu korumak mıydı iyi annelik?

Mis gibi sıcak kek kokuların geldiği mutfağa sahip anneler daha mı başarılıydı? Yoksa tüm aileye yetecek kadar para kazanıp evdeki yardımcıya çocuğun süt saatini unutma demek mi annelik için iyi olandı.

Her anne içinden bir parça bulacaktır yukarıda yazdıklarımdan. Biraz ben, biraz siz gibi örnekler.

Sizce de abartmıyor muyuz?

Yarın yoksunuz diyelim ki? Kim yapacak sizin yaptıklarınızı çocuklarınıza? Kim yapacak ödevlerini? Kim diğer kullanıcılardan yardım isteyecek icat yapmak için. Soruyorum kim? Tertemiz evi kim hazırlayacak onlara. Her Gün atletini kim yoklayacak. Ödevlerini kim kontrol edecek? Yatağını kim düzeltecek…

İyi anneliği hep aşureye benzetmişimdir.

Şeker ile tuzu yan yana koyarsınız! Her şeyden bir parça vardır. Azıcık nohut, azıcık nar, tarçın, fasulye hem de kurusundan, buğday, portakal kabuğu…

41 çeşit malzemeyi yan yana, iç içe olması gerektiği kadar koyarsınız ve ortaya muhteşem bir lezzet çıkar.

Hanımlar bilirler dengeyi tutturmak çok zordur. Birisi diğerinden biraz fazla olsa bu aşure olmamış denir hemen.

Annelik de böyle değil midir? Her şeyden olduğu kadar olması gerektiği kadar. Az disiplin , az yardım, birazcık korumacılık, birazcık aşçılık, birazcık temizlik. Hepsinden olması gerektiği kadar.

Bırakın biz çocuklarımızın temellerini verelim. Ödevlerini yapacak, onların sorumluluklarını biz alacak kadar abartmayalım. Olması gereken her şeyi kararında yaparsak muhteşem çocuklar yetiştiren muhteşem anneler olacaktır.

En önemli malzemeyi unutmadan. Vicdan..

Tüm vicdanlı insanlara…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
DERTLENEN ÇOCUKLAR
SEN BİLİRSİN AMA…
TEKLİ EĞİTİM