adscode
adscode

"2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır"

Anadolu Eğitim Sendikası Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak LGS ile ilgili gereken tedbirlerin alınmasını talep etti.

"2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır"
Sendikalar

Bilindiği üzere 4+4+4 Eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012 yılından itibaren 8. Sınıflar ilk defa bu yıl mezunlarını verecek. 2012 yılında 60-66 aylık olarak öğrencilerin 1. Sınıfa başlamasından dolayı bir yoğunluk oluşmuştur. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl 8. Sınıflardan mezun olacak öğrenci sayısı 1 Milyon 700 Bini bulmaktadır. Liselere Giriş Sınavı(LGS) sisteminden dolayı ortaöğretim bünyesinde bulunan “Nitelikli Okullar” ile diğer liseler büyük bir yük ile karşı karşıya kalacaktır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak konu ile ilgili gereken tedbirlerin alınmasını talep ettik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Sayı :  1498-20/5536                                                                                      Tarih:06/01/2020

Konu: 2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

 

    İlgi:  a) 14/06/1973  Tarih ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu            

  1. b) 07/09/2013 Tarih ve 28758  Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Millî Eğitim

                  Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

 

         Bilindiği üzere 4+4+4 Eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012 yılından itibaren 8. Sınıflar ilk defa bu yıl mezunlarını verecek. 2012 yılında 60-66 aylık olarak öğrencilerin 1. Sınıfa başlamasından dolayı bir yoğunluk oluşmuştur. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl 8. Sınıflardan mezun olacak öğrenci sayısı 1 Milyon 700 Bini bulmaktadır. Liselere Giriş Sınavı(LGS) sisteminden dolayı ortaöğretim bünyesinde bulunan “Nitelikli Okullar” ile diğer liseler büyük bir yük ile karşı karşıya kalacaktır.

        Aşağıdaki sıralayabileceğimiz sorular, konu ile ilgili tedbir alınması açısından önem arz etmektedir.

  • “Nitelikli Okul” olarak tabir edilen LGS sonucuna göre öğrenci alan okulların altyapısı buna uygun mudur? Öğrenci kontenjanı arttırılacak veya okul sayısı çoğaltılacak mıdır?

 

  • “Nitelikli Okul” kimliği dışındaki liselerin altyapısı oluşacak talebi karşılayabilecek midir? Yeni derslikler veya okullar yapılacak mıdır?

 

        Anadolu Eğitim Sendikası olarak konu ile ilgili tedbirlerin alınması konusunda bilgi talep etmekteyiz. Konu ile ilgili tarafımızın bilgilendirilmesi hususunda;


        Gereğini arz ederiz.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)