adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

3 milyon aday YKS maratonunda

Üniversite hayali kuran yaklaşık 3.1 milyon adayın başvurduğu YKS, bugün düzenlenen TYT oturumuyla başlayacak. Adaylar yarın da AYT ve YDT oturumlarına katılarak ter dökecek. Sınav sonuçları ise 17 Temmuz’da açıklanacak...

3 milyon aday YKS maratonunda
YKS

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün ve yarın düzenleniyor. 3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15’te başlıyor. TYT’de Türkçe testinde 40, Sosyal Bilimler’de 20, Temel Matematik’te 40, Fen Bilimleri’nde de 20 olmak üzere toplam 120 soru yer alıyor. Adaylara 165 dakika süre veriliyor.

Yarın saat 10.15’te başlayacak ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) ise Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler-1 testinde 40, Sosyal Bilimler-2’de 40, Matematikte 40 soru, Fen Bilimleri’nde 40 soru olmak üzere toplam 160 soru olacak. Adaylara 180 dakika süre verilecek. Aynı gün saat 15.45’te başlayacak Yabancı Dil Testi’nde (YDT) de 80 soru yer alıyor, sınav 120 dakika sürecek.

ZAGREB'DE DE YAPILACAK

Adayların sınav günü bir sorun yaşamaması için yanlarında sınava giriş belgesini, T.C. kimlik kartını veya pasaportunu mutlaka bulundurması gerekiyor. Kimlik kartını, nüfus cüzdanını kaybeden veya nüfus cüzdanında fotoğraf, T.C. kimlik numarası bulunmayan adaylar için il veya ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık olacak.

 

Sınav öncesi adaylara başarılar dileyen ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da “YKS uygulamamızı bu sene Hırvatistan’da da gerçekleştireceğiz. Sınav tarihinde U18 Millî Takımımız orada kampta olacak. Gençler orada bizi temsil ederken biz de millî sporcularımıza imkân sağlıyoruz. Siz bizim için kıymetlisiniz. Başarılar diliyorum” dedi.

BARAJ YOK AMA...

YKS’de ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan baraj puanları uygulaması kaldırılmıştı. Bu yıl da tıp, hukuk, diş hekimliği gibi başarı sırası koşulu olan programlar haricinde, tercihlerde baraj olmayacak. Yani sınavda yerleştirme puanı hesaplanan herkesin puanları doğrultusunda tercih yapma şansı var. Ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT puanının; lisans programları için ise SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde adayın puanının olması yeterli olacak. YKS sonuçları 17 Temmuz’da açıklanacak. Ardından tercih süreci başlayacak.​

SARAÇOĞLU'NA YAKIN OKULLARDA SINAVA GİREN ADAYLAR DİKKAT!

YKS’nin düzenlendiği bugün ve yarın Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nın ikincisi yapılacak. Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde saat 10.00’da başlayacak genel kurula 46 bin 410 üyenin katılması bekleniyor. Aynı saatlerde de öğrenciler, sınava yetişme telaşında olacak. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un verdiği bilgilere göre Kadıköy’de 49 okulda sınav yapılacak. FB Genel Kurulu’nun yapılacağı bölgeye yakın 3 okulun olduğunu belirten Ersoy, FB Kulübü Başkanı Ali Koç’la görüştüğini belirtere “Ali Koç, ‘Biz bu konuda çok duyarlıyız’ dedi ve bütün üyelere gerekli hatırlatmaları yapacaklarını söyledi” ifadelerini kullandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre Saracoğlu yakınında 14 okul bulunuyor. Bu okullarda sınava girecek adayların trafiği de dikkate alarak sınav binalarına en az bir saat erkenden gitmesi gerekiyor. 

Mine Özdemir Güneli / Milliyet


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)