adscode

5 Milyon Memur ve Emeklisi Hayal Kırıklığı Yaşadı!

DES: 5 Milyon Memur ve Emeklisi Hayal Kırıklığı Yaşadı!

5 Milyon Memur ve Emeklisi Hayal Kırıklığı Yaşadı!
Sendikalar
Yılın ilk 6 aylık enflasyonuna göre ve toplu sözleşme uyarınca devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerine enflasyon farkı dâhil yüzde 4,76 zam verilecek olmasını eleştiren DES Genel Başkanı İshak Çelebi, "Zaten yılbaşında maaşlarımıza yapılan zam yetersiz olduğu gibi ilk üç ayda da erimişti. Temmuz ayında yapılacak zammın bu erimeyi telafi etmesini bekliyorduk. Görünen o ki 5 milyon memur, emeklisi ve sözleşmeli personel büyük bir hayal kırıklığına uğratılmış oldu" dedi.

 Yüzde 4,76 oranındaki 6 aylık maaş zammının düşük ve yetersiz olduğunu söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, hükümete seslenerek maaş kayıplarının telafi edilmesini istediği basın açıklamasında şunları söyledi;

 İki yıl önce imzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca kamu çalışanlarının maaşlarında 2014 Ocak ayında net 125 lira artış yapılırken, 2014 yılı için enflasyon farkı ödenmemişti. Memur ve emeklileri olarak 2014 yılı boyunca gerçekleşen enflasyon oranı 123 liralık maaş zamlarını fazlasıyla aşmış ve maaşlarımızı buharlaştırmıştı.

 Biz 2015 yılında bu zararımızın telafi edilmesini beklerken gerek Ocak 2015 gerekse Temmuz 2015 maaş artışı dönemlerinde büyük bir hüsran yaşadık. Adeta mağdur ve perişan edildik. Üstüne üstlük gerçekleşen reel enflasyon arına kadar maaşlarımıza zam yapılmadığı gibi Türkiye'nin büyüme oranından da payımızı alamadık.

Memur ve emeklileri olarak hükümeti uyarıyor ve maaşlarımıza adil ve eşitlikçi oranlarda zam yapılmasını ve ülkemizin büyüme oranlarının da maaşlarımıza zam olarak yansıtılmasını istiyoruz.

Geçmişe dönük ek ders ücretleri, eş ve çocuk yardımında da enflasyon farkının ve büyüme oranı kadar zammın yansıtılmasını istiyoruz.

 Eğitim çalışanlarının ve memurların ve emeklilerinin yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı gelir kayıplarının karşılanması ve bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetlerin giderilmesi için öncelikle artan oranlı vergi dilimi uygulamasına da son verilmesini talep ediyoruz.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)