adscode
adscode

ASLINDA BU AÇIKLAMALARI YÖK YAPMALI!

Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, önceki gün sosyal paylaşım hesabından kapatılan üniversitelerin 65 bin öğrencisi için uzun bir açıklamada bulundu.

ASLINDA BU AÇIKLAMALARI YÖK YAPMALI!
Eğitim
Kapatılan üniversitelerin 65 bin öğrencisi, binlerce akademisyeni ve çalışanının yaşadığı mağduriyeti her fırsatta dile getiren ve gelişmelere ilişkin detaylı açıklamalar yapan Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, önceki gün sosyal paylaşım hesabından uzun bir açıklamada bulundu.

Son YÖK kararına ilişkin kendisine yüzlerce soru geldiğini belirten İrgil, “Aslında bu detaylı açıklamalar hükümet veya ilgili kurumlarca yapılmalı ama maalesef çok kaotik günlerdeyiz, insanları rahatlatacak veya aydınlatacak açıklamalar gelmeyince el yordamı ile biz yapmaya çalışıyoruz” dedi.

BU KARMAŞAYA GEREK YOKTU

CHP olarak mağdurun kimliğine, kim olduğuna bakmadan yanında olduklarını belirten İrgil, 65 bin öğrencinin başka üniversitelere geçirilerek farklı şehirlerde okumalarına neden olacak karardan vazgeçilmesi için iktidarla yoğun görüşmeler yaptıklarını söyledi. İrgil, görüşmelerin neticesinde şimdilik bu kararın alınabildiğini ancak bunun da yeterli olmadığına dikkat çekti:

“Bu kadar karmaşaya, üzüntüye, mağduriyete gerek yoktu. Aslında YÖK öğrenciler ve aileler ile görüşseydi zaten bu sorunu çok daha öncesinden görecek ve puan usulü yerleştirme kararını çıkarmaya gerek kalmayacaktı. Ama bu ülkenin kaderi bu; “Önce hükmü ver, sonra masum mu bak!”

OHAL, BU HALLERİ YARATTI

65 bin öğrenciye “Yaşanan sürecin sorumlusu siz değilsiniz, bedelini siz değil iktidar ödemelidir” diye seslenen İrgil, YÖK’ün gelecek hafta gerçekleştireceği geniş katılımlı toplantıda bölümlerin uyuşmazlığı, intibak meselesi gibi karmaşalara da bir çözüm bulacağının beklendiğini belirtti.

CHP’li İrgil, facebook hesabından yaptığı uzun açıklamada; “Diploma, tercih yapma ve puana göre yarlaştırma nasıl olacak? Özel statülü öğrenci ne demek? Ücretlendirme nasıl olacak? Akademisyenlerin ve çalışanların durumu ne olacak?” sorularına da yanıt verdi.

İrgil açıklamasının sonunda bir de söz verdi:

“İktidarın OHAL’i fırsat bilip aldığı bu sorumsuz, hukuksuz ve vicdansız kararlarının siyasi ve hukuki takipçisi olacağız. Sosyal devlet, laik ve demokratik cumhuriyet için parlamenter demokrasi mücadelemiz sürecek. Demokrasinin ve ortak aklın olmadığı bu OHAL durumlarının yarattığı BU HALLERE engel olmak için vicdan ve hukuk odaklı direnişimiz, tüm halkımız Cumhuriyet’in gerçek anlamını kavrayıp, sahip çıkana kadar sürecek.”

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)