adscode
adscode

Beş taksitle lise diploması

Okula gitmeye gerek yok, devamsız yazılmayacak, yüksek not imkânı, 5 taksit seçeneği... Okul yerine kursa gitmek isteyen 12. sınıf öğrencilerinin tercihi, devamsızlık yapmalarına göz yumarak yüksek not vadeden özel okullar.

Beş taksitle lise diploması
Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullarda devamsızlığın önüne geçmek için önlemler alıp açık öğretime geçişleri zorlaştırınca veliler ve öğrenciler farklı formüller aramaya başladı. Bu noktada bazı özel okullar, öğrencilerin imdadına yetişti. Anadolu lisesi statüsündeki bu okullar, kuralları kılıfına uydurup adeta “açık özel lise” gibi faaliyet gösteriyor.

İstanbul’un birçok ilçesinde bulunan ve 12. sınıf öğrencilerinin yeni adresi olan “açık özel lise”lerde süreç şu şekilde işliyor: Öğrenci, kaydını görünürde özel Anadolu lisesi olan bir liseye aldırıyor. Ancak okula hiç gitmeyip hafta içi sınava hazırlık kurslarına, özel derslere devam ediyor. Okula sadece kaydolurken gelen öğrenci, sınavlara girmiyor, yoklamalara katılmıyor. Dönem sonunda ise yüksek bir Ortaöğretim Başarı Puanı’yla mezun olup Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) rakiplerine puan farkı atabiliyor.

SINAV GEÇME GARANTİSİ

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker kendi içinde büyük bir sektöre dönüşen okulları, bu yıl 12. sınıfta olan ancak sınava hazırlanmak için okula gitmek istemeyen bir öğrencinin velisi gibi aradı. Anadolu lisesi diploması almak isteyen öğrencileri kabul ettiklerini aktaran Ümraniye’deki bir okul yetkilisi, “Öğrenci, sınava hazırlık kursuna gidebilir. Sadece kaydı bizde gözükecek. Hiçbir problem olmaz” dedi.

 

Normalde “akşam lisesi” olarak faaliyet gösterdiklerini ancak İstanbul Sancaktepe’de farklı bir Anadolu lisesiyle anlaştıklarını belirten bir başka yetkili ise “Öğrencinin okula gitmesine gerek yok, okulumuz sınav geçme garantili. Kalma durumu olmaz. Yok da yazılmayacak, devamsızlığı e-okula işlemeyecek. 

Çok fazla açık lise mağduriyeti yaşayan öğrencimiz olunca böyle bir yöntem bulduk. Çantası sırtında okul hayatında devam eden bir öğrenci gibi gözükecek” diye konuştu. Öğrenim ücretinin 25 bin TL olduğunu, velilerin ödemede beş taksit yapabileceklerini belirten yetkili “Kontenjanlarımız dolabilir, hızlı olun” uyarısında da bulundu.

Okullarında öğrencilere farklı alternatifler sunduklarını aktaran bir diğer yetkili de okula gelip derslere katılmak isteyen öğrencilere eğitim verdiklerini, sınava hazırlanmak için gelmek istemeyenleri ise zorlamadıklarını belirtti. Bu okulda da öğrenim ücreti 25-30 bin TL aralığında. Ayrıca öğrenci, okula her gün gelip gitmek isterse ücret daha da artabiliyor.

AÇIK LİSEYE GEÇİŞLER ZORLAŞTIRILDI

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde birçok değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda açık liseye geçişleri zorlaştırdı. Yönetmelikle milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, Bakanlıkça mazereti uygun görülenler ile yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler gibi istisnalar dışında açık liseye nakil ve geçişler yapılmamasına karar verildi. Ayrıca devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak.

PLANLAR ALT ÜST

Okulların açılmasına kısa bir süre kala devamsızlık affının kaldırılması ve açık öğretime geçişlerin zorlaştırılması planları alt üst etti. Bazı öğrenciler, açık liseye geçeceğini düşünüp sınava hazırlık kurslarının hafta içi gruplarına kaydolmuştu. Bu öğrencilerin bir kısmı özel kurslara ödedikleri ücretleri almakta sorun yaşarken bir kısmı da anlaşmalarını hafta sonu kurslarına çevirip hafta içi de özel dersler alarak ödedikleri ücretin karşılığını almaya çalışıyorlar.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)