adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Çalışma çağındaki 11 milyon kişi ev işleriyle meşgul

Türkiye'de iş gücüne dahil olmayan 28,5 milyon kişi arasından 11 milyonu aşkın birey, ev işleriyle meşgul olurken, 635 bin kişinin iş bulma ümidinin olmadığı belirlendi.

Çalışma çağındaki 11 milyon kişi ev işleriyle meşgul
Türkiyeden Haberler
Türkiye'de işgücüne dahil olmayan 28,5 milyon kişi arasından 11 milyonu aşkın birey, ev işleriyle meşgul olurken, 635 bin kişinin iş bulma ümidinin olmadığı belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı bu sene martta 3 milyon 23 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 40 bin kişi artarak, 26 milyon 993 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46,1 oldu.

Türkiye'de 15 yaş üstünde olup işgücüne dahil bulunmayan nüfus 28 milyon 478 bin kişi olarak hesaplanırken, bunun üçte birinden fazlasını (11 milyon 84 bin kişi) ev işleriyle meşgul olanlar oluşturdu.

Bu yaştaki insanların işgücüne dahil olmama nedenlerine bakıldığında 4,9 milyon bireyin eğitim-öğretim gördüğü, 4 milyon kişinin çalışamaz halde ve 4 milyon kişinin de emekli olduğu tespit edildi.

Türkiye'de mevsimlik çalışanlar 89 bin kişi olarak hesaplanırken, iş aramayıp çalışmaya hazır bulunanların sayısının 2,4 milyon olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalarda bu kategorideki 635 bin birey iş bulma ümidinin olmadığını belirtirken, 1 milyon 798 bin kişi de mevsimlik çalışma, ev kadını olma, öğrencilik, gibi nedenlerle iş aramadığını, ancak işbaşı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

En çok "hizmet edenler" işsiz kaldı

Türkiye'de işsiz kalanların yüzde 49,7'sinin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı görüldü. Bir başka ifadeyle işsiz kalan 1 milyon 503 bin kişinin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı belirlendi. Hizmetler sektörünü 596 bin kişi (yüzde 19,7) ile sanayi takip etti.

Kadınlar iş konusunda daha istikrarsız

Hizmet kolunda faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışırken işsiz kalan erkeklerin oranı yüzde 45,4 olurken, kadınlarda bu oran yüzde 57,2'ye çıktı.

En yüksek işsizlik oranı lise mezunlarında

Türkiye genelinde en yüksek işsizlik oranı yüzde 12,8 ile lise mezunlarında görülürken, bunu yüzde 10,2 ile mesleki veya teknik lise mezunları, yüzde 9,9 ile lise altı eğitimliler, yüzde 9,7 ile yükseköğretim mezunları, yüzde 6,2 ile okuryazar olmayanlar takip etti.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)