adscode

En çok İngilizce öğretmeni aranıyor

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, yarı zamanlı ve dönemsel işlerdeki son 3 aylık ilanları değerlendirdi.

 En çok İngilizce öğretmeni aranıyor
Türkiye'den Haberler
Satışta yarı zamanlı işler arttı 

Yaz aylarında eleman ihtiyacının arttığı yarı zamanlı işler en çok perakende ve eğitim sektörlerinde bulunuyor. Yenibiris.com verilerine göre şu anda 1500 kişi dönemsel veya yarı zamanlı çalışmak üzere aranıyor.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, yarı zamanlı ve dönemsel işlerdeki  son 3 aylık ilanları değerlendirdi. Verilere göre satış alanında son 3 ayda verilen iş ilanları, geçen yılın aynı dönemine göre 3 katına çıkmış durumda. Mağazacılıkta doğal olarak en çok satış tarafında bu çalışma modeli görülüyor. Sektörde son yıllarda daha fazla firma yarı zamanlı alıma sıcak bakar oldu. Diğer sektörlerin geneline bakıldığında ise satışın yanısıra, mağaza ve alışveriş merkezlerindeki tanıtım faaliyetleri için eleman alımının arttığı görülüyor.

 En çok İngilizce öğretmeni aranıyor

Sektörler arasında perakende ve eğitim bu yaz da önde gidiyor. Eğitimde ilk sırada İngilizce öğretmeni arayışı ile dil kursları var. Başta matematik olmak üzere, branş öğretmenleri de yarı zamanlı istihdam edilenlerden. Etüt öğretmeni ilgili eğitime sahip üniversiteliler için uygun olan bir başka pozisyon. Eğlence, hızlı tüketim, üretim ve ithalat-ihracat sektörlerinde yarı zamanlı ve dönemsel işler geçen yıla göre en az iki kat arttı. 

 Yarı zamanlı alım yapılacak sektörler (İlk 10)

1-PERAKENDE (Mağaza satış danışmanı, gizli müşteri, kasiyer)

2-EĞİTİM (İngilizce öğretmeni, etüt öğretmeni)

3-ÜRETİM-İMALAT (Satış danışmanı)

4-TURİZM-OTELCİLİK (Garson, önbüro elemanı, aşçı)

5-HİZMET (Güvenlik görevlisi)

6-BİLİŞİM (Satış elemanı, teknik destek sorumlusu)

7-BANKACILIK-FİNANS (Gişe yetkilisi, satış elemanı)

8-SAĞLIK-TIP (Eğitim hemşiresi

9-ARAŞTIRMA (Anketör)

10-HALKLA İLİŞKİLER-TANITIM (Stand hostesi)

 Daha çok üniversite öğrencilerinin ve yeni mezun gençlerin tercih ettiği bu çalışma biçimi, ileride tam zamanlı işe dönüşebiliyor. Firmalar ihtiyaç durumuna göre, başarılı buldukları istekli adayları kadrolarına katabiliyor.

 Sektörler genelinde yarı zamanlı alım yapılacak pozisyonlar (İlk 10)

1-Satış elemanı

2-Gizli müşteri

3-Gişe yetkilisi

4-Kasiyer

5-İngilizce öğretmeni

6-Tanıtım elemanı

7-Stand hostesi

8-Cankurtaran

9-Garson

10-Stajyer


Satış ve tanıtım dışında en fazla yarı zamanlı iş ilanı fuar ve organizasyon host-hostesi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, güvenlik görevlisi ve kasiyer pozisyonlarında görülüyor. Bu konuda son dönemde dikkati çeken başka bir alan da sağlıklı yaşam oldu. Spa terapisti, bilimsel masaj uzmanı, meditasyon uzmanı, sağlık eğitmeni, yaşam koçu, güzellik uzmanı, fitness ve pilates eğitmeni, hatta dans öğretmeni pozisyonları için yarı zamanlı çalışacak elemanlar aranıyor. Çocuklar için animatör, oyun alanı eğitmeni, palyaço ilanları da revaçta. Bu yaz cankurtaran ilanları ise ilk 10 arasına girdi.   

Bankacılık en popüler sektör

İş arayanların en fazla başvuru yaptığı sektörler ise bankacılık-finans (gişe elemanı), perakende (satış danışmanı), eğlence-sanat (cast oyuncusu), çağrı merkezi (çağrı merkezi elemanı), fuar-organizasyon (tanıtım elemanı) oldu.         

 Şirketler yarı zamanlı ve dönemsel iş başvurularında da tıpkı tam zamanlı işler gibi ne istediğini bilen, dikkatli, o alanda ve şirkette çalışmaya istekli, iş hakkında bilgi sahibi, iletişimi güçlü ve olumlu bakış açısına sahip gençler arıyor. Adayların çalışmak istedikleri alana uygun yarı zamanlı işlerde kazanacağı deneyim, tam zamanlı iş bulmada onları avantajlı hale getiriyor.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)