adscode

"Evlilik kredisi yeniden aktif hale getirilmeli"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Geçen yıl verilen evlilik kredisi piyasaları oldukça canlandırmış ve gençlerin yuva kurması sağlanmıştı. Onun için…

"Evlilik kredisi yeniden aktif hale getirilmeli"
Türkiye'den Haberler
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Düğün sektörü dediğimiz, mobilyacıdan beyaz eşyacıya, kuyumcudan matbaacıya, düğün salonundan kuaförüne, çeyizciden tekstilciye, pastacısından şekercisine, çiçekçisinden taksicisine, emlakçısından inşaatçısına kadar uzanan 20 farklı sektörden binlerce esnaf ve sanatkar ile işletmeyi yakından ilgilendiren,

15 milyar liralık bir sektörün canlanması anlamına gelir. Bu sektörün hareketlenmesinin hem üretim yapan sanayici hem de esnaf ve sanatkarımız açısından büyük önemi vardır. Her sene talebin canlı olması sektörü yüzde 10 büyütüyor" diye konuştu.

15 BİN TL FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ
Gençlerin parasal yetersizliklerine destek olması amacıyla gecen yıllarda yapılan proje ile 25 yaşın altındaki çiftlere faizsiz evlilik kredisi verilmesinin piyasaları canlandırmak bakımından çok olumlu olduğunu kaydeden Palandöken, "Aynı şekilde duran piyasaların canlanması için acilen 25 yaş ve üzerindeki gençlere 15 bin lira evlilik kredisi verilmeli.

Üniversite mezunları için ise yaş sınırı 26 yaş olmalı. Kredinin geri ödemesi 2 sene sonra başlamalı. En önemlisi genç çiftlerin ekonomik durumuna göre taksitlerin ayarlanması krediyi cazip hale getirecektir. Hatırlanacağı gibi 2009 yılındaki krizin etkilerinin aşılması için de mobilya ve beyaz eşya sektöründe KDV indirimi yapılmıştı.

O dönemde gençler için sıfır faizli kredi verilmesini istemiştik. Şimdi geçen yıllarda başarıyla uygulanan bekarların evlenmesi için düşük faizli kredinin yeniden verilmesi ülkemiz ve ekonominin canlanması için çok önemli. Zaman kaybedilmeden evlilik kredisi verilmesinin imkanı sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)