adscode

Hangi Alanda Hangi Fakülte Seçilmeli? İşte 2015 Üniversite Tercih Rehberi

LYS maratonu sona erdi. Şimdi üniversite adayları istedikleri bölüm için en doğru tercihi yapmak istiyor.Hangi üniversite hangi başarı sıralamasında öğrenci alıyor, taban- taban puanları kontenjanları…

Hangi Alanda Hangi Fakülte Seçilmeli? İşte 2015 Üniversite Tercih Rehberi
Üniversite
Yükseköğretim kurumları için tercih süreci bugün başlıyor ve 14 Temmuz tarihinde son bulacak. 

3-7 Ağustos tarihleri arasında üniversitelere kayıt işlemlerinin gerçekleştirileceği hatırlanıldığında yerleştirme sonuçlarının da temmuz ayının son haftasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

Her yıl olduğu gibi www.egitimajansi.com'da tercih döneminde sizlere rehberlik edecek tüm bilgileri 2015 Tercih Rehberi dosyamızda bulabileceksiniz. 

Tercih listenizi belirlerken en doğru tercih listesini oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenler, yeni açılan fakülteler ve bölümler, puan türlerine göre yapılan değişiklikler, aldığınız puan ve girdiğiniz yüzdelik dilim sıralamasına göre girebileceğiniz fakülte ve bölümler, tercih dönemi boyunca  uzmanlardan tercih tüyoları www.egitimajansi.com'da olacak.

Abbas Güçlü her gün sosyal medyada canlı yayında sizlerden gelen soruları ve merak ettiğiniz tüm gelişmeleri yanıtlamaya devam ediyor.

SON DAKİKA GELİŞMELERİ İÇİN TAKİPTE KALIN!

 


ADAYLAR NEYE GÖRE TERCİH YAPACAK?

2015-2016 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2015- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2015-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,
b) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,
c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

Üniversite Taban – Tavan Puanları ve Başarı Sıraları TIKLA SORGULA

Tercih işlemleri 06-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.Tercih işlemleri ile ilgili duyuru ÖSYM İnternet sitesinde ayrıca yayınlanacaktır.

Adaylar "2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"na ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişebilirler.

Adaylar, 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişilebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyeceklerdir. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirler. Böyle bir hazırlık tercihlerin İnternet'e girilmesinde kolaylık sağlayacaktır. Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM'ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM'de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak
yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini İnternet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). 


Üniversitelerin akademik birimleri,yurt-burs olanakları, A'dan Z'ye tüm üniversiteler merak ettiğiniz künyeleriyle A'dan Z'ye Üniversite rehberi'nde bulabilirsiniz. 

Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sizlerin notlarıyla sıralanıyor. Üniversiteli arkadaşlarımız da bu sayfada üniversitesine puan verebilir ve dilediği üniversiteyi öne çıkartabilir. 

Sizin memnuniyetiniz ve üniversiteniz hakkında verdiğiniz bilgiler adaylara en doğru yolu gösterecek, rehberlik edecektir.


   #benimüniversitem #benimbölümüm etiketiyle twitterda üniversiteniz hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Bu kılavuz üç grupta toplanan adayların tercihlerini nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları kapsamaktadır. Adaylar, yukarıda sözü edilen grupların hangisinde olurlarsa olsunlar, tercihte bulunma hakları olan yükseköğretim programları arasından tercihlerini yapacaklardır. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan istedikleri programları istek sırasına koyarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2015-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 140 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internet'ten bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylar ile 2015-YGS'de hiçbir puan türünde 140 veya daha fazla puan alamayan adaylardan sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar da tercih bildirimini aynı şekilde yapacaklardır.

2015-YGS'de 140 veya daha yüksek puan alanlardan sınavsız geçiş hakkına da sahip olan adaylar, tercihlerini, sınavlı veya sınavsız geçişi göz önünde tutmadan istedikleri sırada yapabileceklerdir. 2015-YGS'de hiçbir puan türünde 140 veya daha yüksek puan alamayanların sınavsız geçiş hakları yoksa bu adaylar tercih bildiriminde bulunamayacaklardır.
Merak ettiğiniz ve yanıt bulamadığınız tüm sorular için editor@egitimajansi.com, aguclu@milliyet.com.tr adreslerinden bize yazabilirsiniz.ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEKTİR?

Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için Tablo 4'teki lisans programlarına ve Tablo 3'teki ön lisans programlarına;

a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları,
b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3'teki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) sınavsız olarak;

a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,
c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),
d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2015-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)