https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Hükümet'te yeni kabine'nin şifreleri çözülüyor

AK Parti'de Binali Yıldırım'ın kaptanlık dönemi MKYK'sında kabinenin şifrelerini de içeren yarı yarıya değişikliğe gidildi. Kabine ve partinin önde gelenlerinin de aralarında olduğu 6 bakan ile 8 genel…

Hükümet'te yeni kabine'nin şifreleri çözülüyor
Türkiye'den Haberler

AK Parti'nin yeni genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın önceki akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede son şekli verilen yeni Merkez Karar Yönetim Kurul (MKYK) listesinde, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer almadı. Partinin 2 numaralı ismi Mehmet Ali Şahin ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile birlikte Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özhaseki, Doğan Kubat, Fatma Betül Sayan Kaya, Recep Akdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Selçuk Özdağ liste dışı kaldı. Kulislerde, Şahin ile partinin önemli isimlerinden eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in kendi talepleriyle MKYK'da yer almadıkları belirtiliyor.

MKYK'dan gidenler: Mahmut Atilla Kaya, Ayhan Sefer Üstün, Ahmet Kılıç, Aziz Babuşçu, Bülent Gedikli, Cemil Çiçek, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Naci Ağbal, Yalçın Akdoğan, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Süleyman Soylu,Faruk Çelik, Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Zeki Aygün , Selçuk Öztürk, Mehmet Babaoğlu.

KADIN BAKAN MESAJI

Kabinenin iki kadın üyesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın MKYK'ya alınmaları ise kabineye veda edecekleri şeklinde yorumlandı. Ramazanoğlu'nun yerine Denizli'den Nihat Zeybekci'nin Ekonomi Bakanı olarak kabineye gireceği belirtilirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için de Fatma Betül Sayan Kaya'nın adı geçiyor. Sarı'nın yerine ise kabinede Adana kontenjanından Ömer Çelik'in hükümet sözcüsü olarak yer alacağı belirtiliyor.

Kulislerde, yeni dönemin en büyük sürprizi olarak Yalçın Akdoğan'ın MKYK'dan sonra kabinenin de dışında kalabileceği iddiaları konuşuluyor.

Nurettin Canikli ile MKYK'ya yeni giren ve Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan Erol Kaya'nın adları da yeni bakanlar arasında geçiyor. Canikli'nin Mehmet Şimşek'in yerine ekonominin koordinasyonunu üstlenmesi halinde, Gaziantep kontenjanından Abdülhamit Gül'ün bakan olabileceğinden söz ediliyor. MKYK'da yer verilmeyen Mehmet Özhaseki'nin de Kayserili hemşehrisi Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın yerine kabineye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. MKYK'da yer almayan Doğan Kubat'ın, Elitaş ile birlikte Grup Başkanvekilliğinde değerlendirilmesi bekleniyor. MYK'ya da Hayati Yazıcı, Şaban Dişli, Fatih Şahin, Hamza Dağ, Mehmet Muş gibi isimlerin gelebileceği belirtiliyor. AK Parti'nin Ermeni İstanbul Milletvekili Markar Eseyan'a MKYK'da yer verildi.

MKYK'ya gelenler: Ahmet Sorgun, Ayhan Oğan, Ayşe Sula Köseoğlu, Cevdet Yılmaz, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Murat Baybatur, Mus tafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Yel, Özben Gökçen, Radiye Katırcıoğlu, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayram, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış.

DAVUTOĞLU'NUN EKİBİ AZALDI

MKYK'da Davutoğlu'na yakın iki isim Mehmet Babaoğlu ve Selçuk Öztürk'ün yerine Emine Nur Günay yer aldı. Davutoğlu'na yakın isimlerden Vedat Bilgin ise Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan eski İl Başkanı Aziz Babuşçu ile birlikte 'Parti İçi Demokrasi Hakem Heyeti'nde bulunuyor. MKYK'ya giremeyen genel başkan yardımcılarından Ayhan Sefer Üstün'e Disiplin Kurulu'nda, Selçuk Özdağ'a da Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nda görev verildi.

MKYK'DA YERİNİ KORUYANLAR

(Abdülhamit Gül, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Berat Albayrak, Çiğdem Karaaslan, Fatih Şahin, Galip Ensarioğlu, Hamza Dağ, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Muş, Mustafa Ataş, Öznur Çalık, Vedat Demiröz, Yaşar Karayel.)

ARINÇ YOKTU ONLAR VARDI

- Ankara Arena Spor Salonu'ndaki kongreye AK Parti'nin eski etkili isimlerinden Bülent Arınç, Hüseyin Çelik ve Sadullah Ergin katılmadı.

- 17 Aralık yolsuzluk iddialarına adı karışan eski bakanlardan Zafer Çağlayan ve Muammer Güler kongrede hazır bulundu. Eski bakanlar delegelerin yan tarafında oturdu ve sohbet etti.

- Salonda Kayseri örgütünün astığı 'Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı' pankartı da dikkat çekti. Yıldırım'ın kürsüye çıkışı sırasında da "Aynı dağın yeliyiz biz" adlı seçim şarkısı çalındı.

Kongreyi izleyen Hürriyet ekibi: Turan Yılmaz - Yalçın Bayer - Nuray Babacan - Aysel Alp - Gizem Karakış - Deniz Zeyrek - Oğuz Demir - Rıza Özel - Selahattin Sönmez - Mert Gökhan Koç

Hürriyet


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)