adscode
adscode

İstanbul Üniversitesi halka açıldı

İstanbul Üniversitesi'nin halka açılma kararı, tartışma yarattı.

İstanbul Üniversitesi halka açıldı
Üniversite
Güncelleme : 14-Feb-24 18:41

İstanbul Üniversitesi'nin halka açılma kararı; okul öğrencileri, siyasiler ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Üniversite'nin yaptığı basın açıklamasında ulusal bir kanaldan gelen yetkililerin üniversiteye yaptığı ziyarette çekilen fotoğrafların çarpıtılarak "sosyal medya propagandası" yapıldığını öne sürülerek, görselleri paylaşan sosyal medya hesapları ile ilgili hukuki sürecin başlatılacağı söylendi.

 

 

İstanbul Üniversitesi, Beyazıt’taki kampüsü başta olmak üzere tüm yerleşkelerinin kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilere açma kararı aldı. Üniversitenin kontrolsüzce herkesin ziyaretine açılması kararı büyük tepki topladı.

Üniversite, tepkilerin ardından basın açıklaması yayınlayarak sosyal medyadaki tepkilerin, üniversitenin Açık Kapı-Açık Bilim felsefesini yıpratmaya yönelik provakatif bir girişim olduğunu söyledi.

 

İstanbul Üniversitesi X hesabından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Bugün sosyal medyada hızla yayılan, yanıltıcı bilgi ve görseller ile ilgili açıklama yapma, milletimizi doğru bilgilendirme ve bu tezviratların ortadan kaldırılmasını sağlama zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere İstanbul Üniversitesi yerleşkeleri tarihi mekanlara sahiptir. Bu tarihi mekanlar çeşitli ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının proje ve programlarına (belgesel, dizi film vb.) geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Üniversitemizin bilime, sanata verdiği destek ve ehemmiyet kamuoyunca bilinmektedir.

Ulusal bir TV-kanal yetkililerinin, daha önceden aldığı kurumsal izin çerçevesinde ileri bir tarihte gerçekleştireceği çekim için ders arasında görevli personelimizin eşliğinde yaptığı ön inceleme ziyaretine ait fotoğrafların çarpıtılarak sosyal medya propagandasına çevrilmesi ve tamamen başka bir zemine taşınması, en hafif tabiriyle Üniversitemizin Açık Kapı-Açık Bilim felsefesini yıpratmaya yönelik provakatif bir girişimdir.

Bu görselleri maksatlı bir şekilde paylaşan sosyal medya hesapları ile ilgili hukuki süreç ivedilikle başlatılacaktır."

Konuyla ilgili paylaşım yapan Prof. Dr. Selçuk Şirin ise şunları söyledi: "Sapla samanı karıştırmayın! Kardeşim, 'açık bilim' sokaktaki insanların dersliklere elini kolunu sallayarak girmesi değildir. Açık bilim, araştırma bulgularının şeffaf ve herkesin anlayacağı bir şekilde kamuoyuna sunulmasıdır. Madem derdiniz halkı bilimle buluşturmak, bırakın akademisyenler özgürce bildiklerini halka anlatsın. Herkese açık dersleri destekleyin, halka açık panellere yer açın, kamuya açık paylaşım yapan hocaları teşvik edin. Ve bir açıklama: Doğrudur, ABD’de Harvard gibi bazı turistik kampüsler halka açıktır ama New York’un göbeğinde yer alan bizim kampüse ancak önceden yazılı izinle girebilirsiniz. Ve ne Harvard ne başka bir yerde özel izin olmadan derse giremezsiniz."

Kısmi geri adım

İstanbul Üniversitesi, üniversiteye ziyaretlerin hafta içi 13.00-16.00 saatleri arasında, tarihi ve kültürel niteliklerinden dolayı Beyazıt yerleşke bahçesini kapsayacak şekilde, internet sitesinden randevu alınarak gerçekleşeceğini bildirdi.

Halk ziyaretine açılan üniversite, bu ziyaretin ne zaman ve ne şartlarda yapılabileceğine ilişkin bir açıklamayı, okulun sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Açıklamada, üniversitenin öğrenci ve mensupları ile ziyaretçilerin güvenliği için uygulanacak olan tedbirler şöyle sıralandı:

"Üniversitemize ziyaretler hafta içi 13.00-16.00 saatleri arasında tarihi ve kültürel niteliklerinden dolayı Beyazıt yerleşkemiz bahçesini kapsayacak şekilde gerçekleşecektir. Ziyaret için İstanbul Üniversitesi web sitesi (http://istanbul.edu.tr) üzerinden randevu alınmalıdır. Ziyaretçilerimiz araç ile giriş yapamayacaklardır. Ziyaretlerde, rektörlük binası idari büroları ile eğitim-öğretim görülen binalar, salonlar, etüt sınıfları-okuma salonları ve amfilere giriş yapılamayacaktır. Resmi tatiller (dini ve milli bayramlar, özel günler), sınav günleri ve üniversitemiz yönetimi tarafından belirlenen zamanlarda kampüsümüz ziyarete kapalı olacaktır. Beyazıt kampüsündeki tarihi ve kültürel atmosferi deneyimlemek isteyen misafirler, güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılacak kontrollere tabi tutulduktan sonra giriş esnasında alacakları ziyaretçi kartları ile yerleşkemize giriş yapabileceklerdir."

Ziyaretler sadece kültürel amaçlı

Üniversite yönetiminin gerekli görülen durumlarda ek güvenlik tedbirleri uygulama hakkına sahip olduğu da aktarılan açıklamada, yerleşke ziyaretinde üniversitenin eğitim-öğretim ve idari işleyişini bozacak etkinliklerin yapılamayacağı, ziyaretlerin sadece kültürel amaçlı gerçekleştirileceği belirtildi.

Bilimle toplumu bütünleştirmeyi amaçlayan "Açık kapı, açık bilim" yaklaşımının, öğrenciler ve mensupların huzur, refah ve güvenini muhafaza edecek, ziyaretçilerin de sağlıklı ve kaliteli bir deneyim yaşayabilmesini mümkün kılacak şekilde icra edileceğine işaret edilen açıklamada, "Bu kapsamda Beyazıt kampüs bahçesine yapılacak ziyaretlerde ihtiyaç duyulması durumunda ilave güvenlik önemleri alınacak olup, yukarıda belirtilen güvenlik prosedürlerine aykırı durumlarda, güvenlik görevlilerimiz müdahale etme hakkına sahip olacaktır." ifadesi kullanıldı.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)