adscode

Kademeli yüz yüze eğitim öncesi kaç öğretmene aşı yapıldı?

"Pandemiye karşı güvenlik tedbirleri alınarak ve uygun koşullar sağlanarak yüz yüze eğitim ve öğretime tüm okullarda başlaması elzemdir." diyen CHP'li Kaya sordu: Kaç öğretmen aşılandı?

Kademeli yüz yüze eğitim öncesi kaç öğretmene aşı yapıldı?
Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığının kararııyla, Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ve tüm bağımsız anaokullarında yüz yüze eğitim başlayacak. "Yüz yüze eğitime başlamak için öğretmenlerimizin ve okullarda çalışan tüm personelin aşılanmış olması gerekirdi" diyen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kaya'nın açıklamaları şöyle:

Bugün yüz yüze eğitim öğretime kademeli olarak köy okullarından başlanıyor. Pandemiye karşı güvenlik tedbirleri alınarak ve uygun koşullar sağlanarak yüz yüze eğitim ve öğretime tüm okullarda başlaması elzemdir.

Yüz yüze eğitime başlamak için öğretmenlerimizin ve okullarda çalışan tüm personelin aşılanmış; Bilim Kurulu’nun açıkladığı gibi sınıf mevcutlarının 15 kişiye düşürülmüş, öğretmen açığının kapatılmış, sağlık ve temizlik personeli ihtiyacının karşılanmış olması gerekirdi.

Okulların yüz yüze eğitim öğretime geçmesinin ön koşullarından biri öğretmenlerin ve okullarda çalışan personelin aşılanmış olmasıdır. Ancak okulların yüz yüze eğitime başladığı bugün itibariyle öğretmenlerin ve diğer okul personelinin aşılanmadığını biliyoruz.

Okulların açılmasının bir diğer ön koşulu, Bilim Kurulu’nun açıkladığı mesafenin sağlanması için sınıf mevcutlarının 15'e düşürülmesidir. Derslik sayısında bir artış olmadığına göre sınıf mevcutları 15 öğrenciye nasıl düşürülecek?

Köy okulları yüz yüze eğitim ve öğretime başladığına göre, taşımalı eğitim nedeniyle kapatılan 20 bin köy okulunun da açılması gerekirdi.

20 bin köy okulu bu koşullarda açılmayacaksa ne zaman açılacak?

Kapısına kilit vurulan köy okullarından kaç tanesinde bugün yüz yüze eğitim ve öğretime başlandı?

Yüz yüze eğitim öğretim başlamadan önce güvenlik koşullarının da uygun hale getirilmesi gerekirdi.

Okullarda hijyenik ortamın sağlanması için yeterli sayıda temizlik ve sağlık personeli alındı mı? Bu konuda da bilgi sahibi değiliz…

Kamuoyunun bu süreçte kaç öğretmenin aşılandığını, kaç dersliğin yapıldığını, sınıflarda kaç öğrencinin bulunacağını, alınan güvenlik tedbirlerini ve temizlik personelin yeterli olup olmadığını bilmeye hakkı var.


Milli Eğitim Bakanlığının görev ve sorumluluğu okulların açılış tarihini açıklamaktan ibaret değildir!


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)