adscode

Kaldırılan yetenek sınavları için imza kampanyası!

YÖK'ün, aralarında Grafik Tasarım ve Spor Bilimleri'nin de yer aldığı 14 yükseköğretim programını, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölüm kapsamından çıkarması tepkiye neden oldu.

Kaldırılan yetenek sınavları için imza kampanyası!
Eğitim
Güncelleme : 17-Oct-19 18:16

14 yükseköğretim programından, özel yetenek sınavının kaldırılmasına karşı Change.org’ta başlatılan imza kampanyasına, kısa zamanda 35 bini aşkın imza geldi.

YÖK Genel Kurulu toplantısında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümü ile ilgili de önemli bir karar alındı. Yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi. Söz konusu 14 bölüm ise 'Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı' olarak sıralandı. Alınan karara ilişkin yazı yükseköğretim kurumlarına, YÖK Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından 'ivedi' olarak gönderildi. 2020 YKS'de artık söz konusu 14 bölüm, merkezi sınav puanı, yani YKS puanı ile öğrenci almaya başlayacak. Bu bölümlere girmek isteyen adaylar artık YKS'de sadece ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi'ne değil, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi'ne de hazırlanacak.

YÖK'ün bu kararına tepkiler ise gecikmedi. Change.org’ta "Özel Yetenek Sınavları Kaldırılmasın!" başlığı ile imza kampanyası başlatıldı. 

Kampanya açıklamasında "Bizler bu kararı haksız rekabet olarak görmekteyiz. Yeteneği olmayanın puanı ile istediği üniversiteye girebilmesini, yeteneği olan öğrencinin puanı sebebiyle heba olmasını istemiyoruz. Lütfen sesimizi alınan karar kesinleşmeden duyurun." sözlerine yer verildi. 50 bin imza hedefleyen kampanyaya 3 günde 35 bini aşkın imza geldi.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)