adscode

ODTÜ'de mezuniyet töreni protestosu

ODTÜ Bileşenleri: "6 Ağustos günü rektörlük mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de, mezuniyetimizi Devrim Stadyumu’nda gerçekleştireceğiz."

ODTÜ'de mezuniyet töreni protestosu
Üniversite
Güncelleme : 02-Aug-22 13:47

ODTÜ Rektörlüğü’nün, mezuniyet töreninin Devrim Stadyumu yerine ayrı ayrı bölümlerde yapılmasına dair kararı oldukça tepki çekmiş, üniversitenin bütün bölümleri stadyumda tören yapılması için açıklamalar yapmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sarayın kayyum rektörleri gençlerin mezuniyet törenlerini iptal ediyor” diyerek, öğrencilere desteğini açıklamasının ardından Rektörlük, “siyasetçileri bağımsız iç işleyişlerine saygı duymaya” davet eden bir açıklama yapmıştı. 

Devrim Stadyumu’nda mezuniyet töreni yapmak için ısrarcı olan öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler bugün rektörlük önünde bir araya geldi. ODTÜ bileşenleri adına açıklama yapan öğrenci Gültekin Arık, her sene coşkuyla yapılan törenin “Atanmış Rektör Verşan Kök” tarafından engellendiğini söyledi ve “ODTÜ yönetiminin iptal gerekçesi olarak belirttiği güvenlik sorunu, öğrencilerin yıllardır bir araya gelerek taşıdığı pankartlar, rektöre yapılan protestolar ve atılan sloganlardır. Bunun bir güvenlik sorunu olarak yansıtılması hem özgür düşünce hakkına bir saldırıdır, hem de üniversite bileşenlerini marjinalleştirme çabasıdır” diye konuştu.

Tepeden inme bir kararın uygulanmaya çalışıldığını vurgulayan Arık, “Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet töreni iptal ediliyor, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konuşma yapan öğrenci sansürlenmeye çalışılıyor, konserler yasaklanıyor, yaşanılabilir bir ücret için bir araya gelen işçiler işten atılıyor, hakları için bir araya gelen her kesime baskılar sürüyor” dedi. Mezuniyet yürüyüşünün engellenmesi girişiminin, ODTÜ’nün geleneğine, kültürüne, özerk ve demokratik yapısına saldırı olduğunu ve buna karşı mücadele edeceklerini söyleyen Arık, “6 Ağustos günü rektörlük mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de, mezuniyetimizi Devrim Stadyumu’nda gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

MEDYASCOPE / ÖZGECAN ÖZGENÇ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)