adscode
adscode

Öğrenciye Verilen Bursun KDV'si Olmayacak

Başbakan, öğrencilere verilen burslardan KDV alınmaması talebine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in verdiği bilgiye göre KDV uygulanmadığını kaydetti.

Öğrenciye Verilen Bursun KDV'si Olmayacak
Eğitim
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda 60 sektörün sorunlarını dinleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, vergi indirimi müjdesi verdi. Ekonomi yönetimini oluşturan 8 bakanla birlikte şuraya katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplantının hemen ardından yaptığı açıklamada otomotiv, dayanıklı tüketim malları, eğitim, organize sanayi bölgelerine yönelik yatırımlar, sigortacılık sektörlerindeki bazı taleplere yönelik idari uygulamaları hayata geçireceklerini ve vergi indirimine gideceklerini açıkladı. İstişare mekanizmalarını daha etkin kullanma sözü veren Davutoğlu, iş dünyasının, ekonomik dönüşüm paketinde belirlenen yol haritasına göre hareket etmesini istedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasında, dayanıklı tüketim malları ve burslu öğrencilerden KDV alınması uygulaması başta olmak üzere bir dizi vergi ve maliyet indirimine yönelik idari düzenlemenin işaretini verdi. Ahmet Davutoğlu iş dünyasını, seçim sürecinde ekonomide moral bozmaya yönelik söylemlere karşı da uyardı.

TOBB bünyesinde bulunan 60 sektör meclisinin sorunlarının çözümüne yönelik düzenlenen toplantıya, ekonomi yönetimini oluşturan 8 bakanla birlikte katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, otomotiv, dayanıklı tüketim malları, eğitim, organize sanayi bölgelerine yönelik yatırımlar, sigortacılık sektörlerindeki bazı taleplere yönelik idari uygulamaları hayata geçireceklerini açıkladı. Ekonomik Sosyal Konsey başta olmak üzere istişare mekanizmalarını daha etkin kullanma sözü veren Davutoğlu, ekonomik dönüşüm paketinde açıklanan yol haritasına iş dünyasının daha fazla ilgi göstermesini istedi. Başbakan tarafından şurada dile getirilen başlıklar şöyle:

>> Dayanıklı tüketim mallarına ÖTV indirimi: Davutoğlu, "Dayanıklı tüketim mallarında ÖTV düşürülecek" dedi ve ÖTV indiriminde enerji verimliliği kriteri kullanılacağını belirtti.

>> OSB'lerde emlak vergisine sınır: Davutoğlu, OSB'lerde emlak vergisi oranlarına üst sınır getirme sözü verdi. "Yerel yönetimlerin kafalarına göre uygulamalarla, OSB'lerdeki üretim maliyetlerini artırıcı uygulamalarına izin vermeyeceğiz" diyen Davutoğlu, serbest bölgelerde de OSB'lere tanınan emlak vergisi istisnalarının uygulanmasına imkan veren bir kanun tasarısının TBMM'ye sunulduğunu hatırlattı.

>> Öğrenciye verilen bursun KDV'si olmayacak: Başbakan, öğrencilere verilen burslardan KDV alınmaması talebine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in verdiği bilgiye göre KDV uygulanmadığını kaydetti. Fiilen KDV alındığının hatırlatılması üzerine ise, "Bir akademisyen olarak bunu kabul etmem mümkün değil. Önüne geçeriz. Öğrenci burslu okuyorsa bundan ayrıca KDV alınması söz konusu olmaz" dedi. Davutoğlu, yükseköğretim reformu içinde, özel üniversitelere geçişi özendirici düzenlemeler de yer alacağını kaydetti.

>> Deniz taşımacılığında filo yenileme faaliyetlerine teşvik: Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin dış ticaretinde yıllık 9.4 milyar dolar navlun ödendiğini, bunun 7.8 milyar dolarının yabancı sermayeli gemilere gittiğini belirterek, "Türk gemilerin daha fazla pay alması için iki önemli program başlatıyoruz" dedi. Davutoğlu, koster filosunu yenilenmesine katkı amacıyla, hurdaya çıkarılan geminin değeri kadar Ulaştırma Bakanlığı Döner Sermayesinden hibe sağlandığını belirtti. Yeni gemi yapımında Kredi Garanti Fonu'nun garanti vereceğini açıkladı.

>> Filyos için yeni Bakanlar Kurulu kararı: Danıştay'ın iptal ettiği Filyos Endüstri Bölgesi kurulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacak. 30 Nisan'da Endüstri Bölgesi Kurulu toplanacak.

>> Kruvaziyer turizmine maliyet düşürücü müdahale: Avrupa ve Rusya'daki kriz nedeniyle turist sayısında olası azalmaya karşı hızla hareket ettiklerini kaydeden Davutoğlu, Rusya ve İran pazarına yönelik önlemler aldıklarını hatırlattı. Kısa vadeli olarak "noktasal" çözüm unsurlarından birinin kruvaziyer turizme olduğunu kaydeden Davutoğlu, kruvaziyer gemilerin römorkör kullanımı zorunluluğunu kaldırdıklarını, gemi trafik hizmetleri tarifesinde de indirime gideceklerini açıkladı. Davutoğlu, "taşımacılıktan lojistiğe geçiş" konusunda hükümetin de bir yol haritası açıkladığını, bu süreci yönetmek amacıyla "Lojistik Koordinasyon Kurulu" oluşturulmasını kararlaştırdıklarını ve bir hafta içinde Başbakanlık genelgesiyle bu kurulun kurulacağını bildirdi.

>> Tıbbi cihaz bedellerinin ödemelerini üniversite hastaneleri yerine SGK yapacak: Medikal ürün ve tıbbi cihaz üreticilerinin, üniversite hastanelerine yaptıkları satışlarda ödemelerin 2-3 yıla kadar ulaşmasına yönelik ivedi çözüm ürettiklerini belirten Davutoğlu, "Üniversitelerin tıbbi cihaz ödemeleri SGK'ca doğrudan yapılacak. Gecikme engellenecek. 2-3 yıldan en fazla 3 aya düşürülecek ve üniversitelerin tıbbi cihaz ödemeleri en kısa sürede yapılacak" dedi.

>> Bireysel katılım sermayesine katılımcı sayısı genişletilecek: Bireysel katılım sermayedarı olan kişilerden, (gelir vergisi) beyanname vermeyen çalışan kişilerin de yararlanmasına yönelik olarak, Gelir Vergisi Kanunu düzenlemesinde çalışma yapılacak. Kanunda, beyanname veren ücretli tabanı genişletilecek.

>> Sigorta eksperlerine "ücretli gibi vergi" ödeme imkanı: Başbakan, sigorta eksperlerinin Gelir Vergisi Kanunu düzenlemesi sırasında, ücretli gibi vergilenmesi konusunda düzenleme yapılacağını kaydetti.

>> Hidroelektrik enerji santrallerine harç indirimi: HES'lerde üretilerek satılan enerji bedeli üzerinden yüzde 1.5 harç alınması uygulamasının gözden geçirileceğini belirten Davutoğlu, bu talebin değerlendirileceğini ancak orman ürünleri satışından alınan ORKÖY fonunun kaldırılmasından kaynaklanan 400 milyon TL'lik bir kayıpla ilgili çözüm bulunması gerekliliğini de vurguladı.

>> Yazılım sektöründe kamu alımlarında ayrıcalık sağlanacak: Başbakan, yazılım sektörüne önem verdiklerini belirterek, kamunun Ar-Ge çalışmalarında özel sektörü ve firmaları güçlendirecek bir anlayışla hareket edeceklerini kaydetti. Davutoğlu, "Yazılım sektöründe de özel sektöre kamu alımlarında ayrıcalık tanınacak" dedi.

Yapılan düzenlemeler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOSGEB teşvikleri arasında bulunan, yurtiçi fuarlara katılım teşviklerinde yapılan düzenlemeyle, teşvik miktarının artırıldığını da hatırlattı. Kullanılmış makinelerin taşınmasında getirilen teşviklerin de önemli olduğunu kaydetti.

Madencilik sektöründeki ruhsat gecikmelerine yönelik eleştirilerin bir miktar abartılı olduğunu söyleyen Davutoğlu, yapılan 4305 ruhsat başvurusunun kabul edildiğini, 960 olumsuz görüş verilen ruhsat başvurusunun yeniden değerlendirilmesiyle olumluya çevrildiğini açıkladı. Bekleyen ruhsat sayısının da 897 olduğunu açıkladı.

Davutoğlu, madencilikte, maden arama izinlerinde ve işletme izinlerinde indirim yapıldığını, orman izinleriyle ilgili başvurulara da süre sınırı getirildiğini kaydetti. Davutoğlu, Türkiye'de OSB bulunmayan iki il olan Hakkari ve Artvin'e de OSB yapılması yönünde karar aldıklarını da hatırlattı.

'Olumsuz intiba yaymaya çalışanlar var'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda yaptığı kapanış konuşmasında, iş dünyasını ekonomiye yönelik olumsuz mesajlara karşı uyardı. Davutoğlu şöyle dedi: "Şu anda kamuoyunda olumsuz bir intiba yaymaya çalışan çok çevre var. Seçim yaklaştıkça da Türk ekonomisi krize girebilir, birtakım olumsuz sonuçlar olabilir diye özellikle çaba sarf eden çevreler var. Buradan da popülizme giden çevreler var." Hükümetin, emeklilere yönelik 100 TL'lik seyyanen yardımının "bütçe disiplinini bozucu adım" gibi takdim edilmesine karşılık, CHP'nin emeklilere ikramiye vaadinin "halka dokunan vaatler" olarak sunulmasını eleştiren Davutoğlu, attıkları adımların tamamının bütçe ve mali disipline uygun olduğunu ve kaynak değerlendirmesinin yapıldığını söyledi. Davutoğlu, "Biz bütçe disiplininden fedakarlık etmedik. Cari açığı, bütçe açığını artıracak hiçbir popülist duruma izin vermedik. Sizlerden beklentimiz rasyonel reel ekonomiyi ayağa kaldıracak şekilde olumlu atmosferi yaymanız. Eleştirileriniz olursa dinleriz. Teklifl eriniz olursa gereğini yaparız ama kim topluma karamsar bir hava vermek isterse onun karşısında da dururuz açık söyleyeyim" dedi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)