adscode
adscode

Özel İtalyan Okulu’na uluslararası ödül

Özel İtalyan Ana ve İlkokulu dünyadaki İtalyan okullarına yönelik olarak düzenlenen sanat yarışmasında engelli sanatseverlere yönelik eseri ile ödül kazandı.

Özel İtalyan Okulu’na uluslararası ödül
Kültür Sanat
Güncelleme : 30-Dec-22 13:03

 

İzmir’deki Özel İtalyan Ana ve İlkokulu, İtalya Dış İşleri ve Milli Eğitim bakanlıkları ve Homeros Devlet Dokunsal Müzesi (Museo Tattile Statale Omero) tarafından İtalya dışında faaliyet gösteren İtalyan okullarına yönelik olarak düzenlenen “Sınır Ötesi Sanat (ArteOltreConfine)” adlı sanat yarışmasında ikincilik ödülü kazandı.

Tamamı farklı kültürlere mensup öğrenciler Özel İtalyan Ana ve İlkokulu öğrencileri Homeros Devlet Dokunsal Müzesi tarafından gerçekleştirilen Biennale Arteinsieme kapsamında kültürel çeşitlilik ve engellilerin kültürel çalışmalara erişimini konu alan “Engelsiz kültür ve kültürler” başlığı altında düzenlenen yarışmada Mario Ceroli’nin “Doğrunun Ağzı (Bocca della Verità)” adlı eseri üzerine çalışma yaptı.

Eseri yeniden yorumlayan öğrenciler ortaya çıkardıkları reprodüksiyonun engelliler tarafından rahatlıkla deneyimlenebilmesi ve estetiğin tüm ilkelerini yansıtması nedeniyle ikincilik ödülüne layık görüldü. İzmir İtalyan Konsolosu Valerio Giorgio eşliğinde Roma’da düzenlenen ödül törenine çevrim içi olarak katılan öğrencilerin yarattığı reprodüksiyon Farnesina Sarayı’nda bulunan orijinal eserin yanında sergilenecek.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)