adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Özel üniversitelere karşı yürüdüler

Yunanistan'da öğrenciler, özel üniversitelerin açılmasını öngören reforma karşı yeniden sokağa çıktı. Başkentte yaklaşık 10 bin öğrenci hükümetin planına karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Özel üniversitelere karşı yürüdüler
Dünyadan Haberler
Güncelleme : 08-Feb-24 19:53

Yunanistan'da öğrencilerin, hükümetin özel üniversite reformuna karşı protestoları sürüyor.

Başkent Atina'da gruplar, yüksek öğretim öğrencilerini öfkelendiren bir reform olan özel üniversitelerin açılmasına karşı yürüdü. Özel üniversite bulunmayan ülkede bugün düzenlenen eyleme yaklaşık 10 bin öğrencinin katıldığı açıklandı.

Öte yandan polis, beşinci haftasına giren protestolar kapsamında, 150 kadar üniversite fakültesinin, öğrenciler tarafından işgal edildiğini söyledi.

Reform, kar amacı gütmeyen özel üniversite şubelerinin Eylül 2025'te başvuru almaya başlamasını öngörüyor.

Öğrencilerin yanı sıra çok sayıda öğretim görevlisi de bu özel kurumlara karşı çıkıyor. Öğrenciler özel üniversitelerin, yüksek ücretler karşılığında daha düşük giriş koşulları sunacağını söylüyor.

200 öğretim görevlisi, bu hafta hükümetin, reforma karşı direnişi bastırmak için "kötücül" çabasını kınayan bir dilekçe imzaladı. Eğitmenler ayrıca işgal altındaki fakültelerde düzenlenen online sınavlara katılmayı da reddetti.

Yunanistan hükümeti reformun, Yunan devlet üniversitelerinin tanınmış yabancı akademik kurumlarla ortaklıklar kurmasını sağlayacağını ve uluslararası cazibelerini artıracağını söylüyor.

NTV


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)