adscode

Özgecan Aslan İçin YÖK'ten Açıklama

YÖK'ten Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürüldükten sonra yakılıp dereye atılan üniversiteli Özgecan Aslan hakkında açıklama...

Özgecan Aslan İçin YÖK'ten Açıklama
Türkiye'den Haberler
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kadına yönelik şiddetin ve istismarın önlenmesi adına üniversitelerde yapılan çalışmaların bugünden sonra eskisine göre kıyas kabul etmeyecek şekilde etkin ve sonuç üretici faaliyetlerini artırarak sürdürüleceğini ve bu faaliyetlerin Yükseköğretim Kurulu tarafından da destekleneceğini açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda bugün gerçekleştirmiş olduğumuz toplantıda, üniversite öğrencimiz Özgecan Aslan kızımızın vahşice öldürülmesi konusu gündeme gelmiş, rektörlerimizle yapmış olduğumuz müzakere neticesinde Yükseköğretim Kurulu ve tüm üniversitelerimiz adına aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür; 

    “Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın hunharca katledilişi toplum vicdanında derin yaraların açılmasına neden olmuştur. Bu haysiyetsiz eylem neticesinde yeni filizlenmeye başlayan bir fidanımız yaşam toprağından koparılmıştır. Genç bir üniversite öğrencisinin başına gelen bu elim hadise Yükseköğretim ailesi olarak bizleri de derin bir üzüntüye sevk etmiştir.  

    Cinayeti işleyen zanlıların kısa sürede yakalanması acımızı bir nebze olsun hafifletmiştir. Sadist ruhlu bu kişilerin adalet önünde en ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiği kanaatindeyiz. 
    Özgecan olayı toplumda yeni bir hassasiyet de oluşturmuştur. Bizler bu hassasiyetin fiiliyata dönüşerek, kadına yönelik şiddetin ve her türlü kötü muamelenin sonlanmasına vesile olmasını temenni ediyoruz. Toplumumuzda, idam cezasının yeniden gelmesini tartışmaya açacak kadar kanları donduran bu olayın faillerini bir kez daha lanetliyoruz.  

    Böyle bir olay karşısında sessiz kalmak ne insan onuruna ne de toplum vicdanına yakışır. Fakat diğer taraftan retorik ve hitabet düzeyinde kaldığı takdirde bu tepkinin de sonuç üretemeyeceği malumdur. Eğitimden yasal düzenlemelere kadar pek çok alanda yeni bir sürecin başlatılmasına ihtiyaç vardır. Yaşanılan bu olayın tekrarlanmaması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yükseköğretim kurumlarımızın her zamankinden daha etkin bir şekilde bu süreçlere dâhil olması gerektiğini düşünmekteyiz. 

    Bu amaçla altmış iki (62)  üniversitemizde “kadın çalışmaları, kadın sorunları, kadın ve toplum, kadın ve aile, kadın ve çocuk, toplumsal cinsiyet sorunları ve kadın araştırmaları” gibi isimler altında açılmış olan uygulama ve araştırma merkezlerinde çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda on üç (13) üniversitemizde açılmış yirmi üç (23) adet yüksek lisans programı da bulunmaktadır.

    Kadına yönelik şiddetin ve istismarın önlenmesi adına üniversitelerimizde yapılan çalışmalar bugünden sonra eskisine göre kıyas kabul etmeyecek şekilde etkin ve sonuç üretici faaliyetlerini artırarak sürdürecek ve bu faaliyetler Yükseköğretim Kurulu tarafından da desteklenecektir.  

    Bu itibarla bir kez daha Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesinden dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade eder, Özgecan kızımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve başta öğrencilerimiz olmak üzere bütün toplumumuza başsağlığı dileriz.” 
    
    Kamuoyuna önemle duyurulur. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)