adscode
adscode

TÜBİTAK’ın projelerini reddettiği liselilere Harvard’dan davet

Manisa'da özel okul öğrencilerinin melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri temizleme özelliğiyle ilgili araştırması, TÜBİTAK tarafından 'eksik belge' nedeniyle kabul edilmemesine…

TÜBİTAK’ın projelerini reddettiği liselilere Harvard’dan davet
Eğitim
Kobalt 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilmesine yönelik diğer projeyi tasarlayan öğrenciler de hem Harvard Üniversitesi'ne hem de Almanya'da yapılacak Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı'na davet edildi. Haberin yayınlanmasının ardından TÜBİTAK'tan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Manisa’da özel okul öğrencilerinin TÜBİTAK tarafından ‘eksik belge’ nedeniyle kabul görmeyen 2 projesi, Harvard Üniversitesi’nin ilgisini çekti. Harvard’dan kimya ve biyoloji alanındaki çalışmalarıyla davet alan 4 öğrenci, büyük gurur yaşadı. Biyoloji öğretmeni Nuray Avcı eşliğinde 10’uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak ve 11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol’un melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakteriler üzerindeki etkisi ve bu yağların bakterileri temizlemesine yönelik projesi, büyük ilgi gördü.

Harvard Üniversitesi’nden davet alan projeyi anlatan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı, “Projemizi ağustos ayından bu yana hazırlıyoruz. İnsanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını tespit ettik. Bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler tamamen kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. Biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan aynı zamanda antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje için Harvard’dan davet aldık” dedi.

HAVADAKİ BAKTERİLERİN ÜREMESİ ENGELLENİYOR

11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol ise çok mutlu olduklarını belirterek, “Klima filtrelerinden örnekler aldık, bakterilerin kolonileşmesini gözlemledik. Ardından bitkisel yağların etkisini araştırdık ve melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını bakterilerin üremesini önemli derecede sınırlandırdığını, hatta azalttığını gözlemledik. Yaptığımız proje sonunda Harvard’da bilimsel konferans sunumu için davet aldık. Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz” diye konuştu.

‘CANLARI SAĞ OLSUN’
10’uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak da ucuz maliyetli gaz antiseptik üretmeyi hedeflediklerini dile getirerek, “Normalde klima filtrelerimizi temizlemeyi amaçlamıştık ancak havadaki bakterileri ciddi miktarda azalttığımızı gözlemledik. Kanserli hastaların akciğerleri bakterilere karşı daha dirençsiz oluyor, bunlara da çok ciddi bir yarar sağlayabileceğini düşünüyorum. Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; ama canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz. Harvard’dan davet aldık, oraya gideceğiz” dedi.

ALTERNATİF ENERJİ ÜZERİNDE ÇALIŞTILAR

Harvard Üniversitesi’ne ve Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı’na ‘Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği’ üzerindeki araştırmalarıyla davet edilen 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk de büyük gurur yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerle birlikte projeyi hazırlayan kimya öğretmeni Serpil Yazıcı, şöyle konuştu:
“Geçen mayıs ayında projemiz için çalışmaya başladık. Günümüzün problemlerinden en başta geleni enerji ihtiyacıdır. Biz de alternatif bir enerji sunmak istedik. Alternatif enerji kaynağı olarak elementler üzerinde araştırma yaptık. Celal Bayar Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Gültekin Yeğin bize destek oldu. Radyoaktif bir element olan Kobalt 60 üzerinde çalıştık. Kobalt 60’ın yaydığı radyasyon enerjisini ısı enerjisine çevirip, oradan da elektrik enerjisi üreterek gereken alternatif enerjiyi temin etmiş olduk. Kobalt 60 az bulunan bir element. Bu elementin temin edilmesi halinde insanoğlunun ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını, kritik tesislerde kullanılabilirliğini teorik hesaplamalarla kanıtlamış olduk. 20 Mayıs’ta Harvard Üniversitesi’nde bu çalışmanın sunumunu yapacaklar.”

PROJEYLE 10 YIL SÜREYLE 100 HANENİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANACAK
Kobalt 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilmesine yönelik araştırmalarını anlatan Yusuf Ergül ise “Her geçen gün yeni bir enerji kaynağına ihtiyaç var. Kobalt 60 izotopunu alternatif bir enerji kaynağı olarak düşünebiliriz. Bunu araştırdık ve hesaplamalar yaptık. Ülkemizde Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu enerji kaynağı kullanılabilir” dedi.
Yapılan araştırmalar sonucu 1 kilogram kobalt 60 izotopunun 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini öngördüklerini dile getiren Bengisu Şentürk de “Teorik olarak da hesaplamalarımız bunu gösterdi. Kobalt 60 izotopu çok bulunamayan bir izotop olduğu için bu izotopun enerjisini kritik tesislerde kullanmayı öngördük. TÜBİTAK’a projemizi gönderdik, ancak TÜBİTAK’tan davet alamadık. Aynı zamanda Harvard Üniversitesi’ne ve Münih Üniversitesi’ne de bu projemizi göndermiştik. Harvard’dan ve Münih’ten davet aldığımız için çok gururluyuz, çok mutluyuz” diye konuştu.

Okul müdürü Gülden Avcı, çok gururlandıklarını belirterek, öğrencileri bilimsel çalışmalara yönlendirdiklerini vurguladı. Avcı, “Onların özellikle bilimsel projelerin içinde yer almalarını önemsiyoruz. Hem kimya hem de biyoloji projelerimiz Harvard Üniversitesi’nden davet aldı, çok mutluyuz. Bu projelerin akademik anlamda öğrencilere büyük bir katkısı var” dedi.

TÜBİTAK’TAN AÇIKLAMA GELDİ
Bazı basın yayın organlarında “TÜBİTAK’ın projelerini reddettiği liselilere Harvard’dan davet” başlıklı haber yer almış ve yanlış anlamalara sebep olmuştur.
Bahse konu Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasının bu yıl 49’uncusu düzenlendi. Yarışmaya 16 bin 181 proje başvurusu yapıldı ve geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırıldığında bir rekor kırıldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Proje Yarışmalarını 1969 yılından beri düzenlemektedir. Son yıllarda 12 Bilim alanında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında her alan için en az 3 jüri üyesi bulunmaktadır. Projeler alanında yetkin 3 jüri üyesi tarafından ayrı ayrı değerlendirilmekte ve ortalama puana göre sıralama yapılmaktadır. Başvurular ilgili jüri tarafından ön değerlendirmeye alınmakta ve bölge sergisine katılacak projeler belirlenmektedir. Bölge sergileri her bölge için 100 proje ile sınırlı tutulmaktadır. Bu bağlamda en yüksek puanı alan projeler bölge sergisine davet edilmektedir. Bölgelerinde dereceye giren projeler de bir ilimizde sergilenmekte ve sonrasında ulusal değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirmede derece alan projeler de daha sonra uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmektedirler.

“ULUSLARARASI BAŞARILARA İMZA ATIYORUZ”
Düzenlediğimiz yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz uluslararası arenada da dereceler almaktadır. 100’e yakın ülkenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışmasında (ISEF) 2012-2017 yılları arasında öğrencilerimiz önemli başarılara imza atmışlardır.
Öğrencilerimiz yapmış oldukları projeler ile ISEF yarışmalarında;
2012 yılında bir üçüncülük ve bir Technolojies Corparation Özel Ödülü,
2013 yılında bir özel ödül,
2014 yılında üç dördüncülük ve bir özel ödül,
2015 yılında ikincilik, üçüncülük ve 2 özel ödül,
2016 yılında SPIE’in özel ödülü, Qatar Foundation Özel Ödülü, United Technologies özel ödülü ve
2017 yılında dördüncülük ödülü ile NIDA özel ödülünü kazanmışlardır.
Ayrıca Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Proje Yarışmasında da öğrencilerimiz her yıl ödülle dönmektedir.

“YAPILAN TÜM PROJELER BİR BAŞARI HİKÂYESİDİR”
“TÜBİTAK’ın projelerini reddettiği liselilere Harvard’dan davet” başlıklı haberde yer alan Göktuğ ALTIPARMAK ve Fadime Seda EROL isimli öğrencilerimize ait “MELİSA, OKALİPTÜS VE KARANFİL YAĞLARININ HAVADA BULUNAN BAKTERİLER ÜZERİNE ETKİSİ” ile Yusuf ERGÜL ve Bengisu ŞENTÜRK isimli öğrencilerimize ait “KOBALT-60 İZOTOPUNUN ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ” isimli projelerde bu yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre ele alınmıştır. Kurum olarak bütün öğrencilerimizin yaptığı projelere büyük önem vermekteyiz. Yapılan tüm projeler bizim nezdimizde bir emek ürünüdür ve çok anlamlıdır. Mevcut kriterlere göre değerlendirme neticesinde geride kalan projeler de başarısız çalışmalar değildir. 4 öğrencimizin projesini de bu kapsamda değerlendirmek gerekmektedir.

“GELECEĞE YÖNELİK SÜREÇLERİMİZİ İYİLEŞTİRİYORUZ”
Yeni TÜBİTAK olarak, ülkemizin dünyanın en ileri bilgi toplumlarından biri haline gelmesi hedefi doğrultusunda yürüttüğümüz bilim ve teknoloji seferberliğinin vazgeçilmez paydaşlarından biri, hatta en önemlisi yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizdir. Bu amaca yönelik mevcut değerlendirme süreçlerimizi iyileştirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)