adscode

Üreten değil seyredeniz!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, çocukların sosyal medya kullanımlarına ilişkin olarak yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Öğrencilerin günlük ortalama internet kullanım süresi 2 saat 13 dakika, ders çalışma süresi ise 1 saat 30 dakikaymış!

Üreten değil seyredeniz!
Milliyet Diyalog

Sonuçlar, nedense, bizi hiç şaşırtmadı. Çünkü önceki araştırmalar da farklı değildi. Asıl önemli olan, bu konuda neyin ya da nelerin nasıl yapıldığı ya da yapılacağı!

Şahin, “Teknolojinin gelişmesiyle internetin ve yeni medya araçlarının vazgeçilmezlerimiz arasına dâhil olması, bizleri bu alanda yeni bir fotoğraf çekmeye zorladı. Üst Kurulumuz görevini yerine getirirken aileye ve çocuğun korunmasına özel önem veriyor. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine karşı tedbirlerimizi kararlılıkla alıyoruz” diye konuşmuş! Peki, alınan tedbirler neler, işte onları açıklamamış! Televizyonlardaki şiddete bakılınca, bu konuda çok da başarılı oldukları söylenemez. Yine aynı şekilde çocuklarımıza rol model olacak dizi ya da filmler gösterildiğini iddia etmek de abartılı olur.

 

Hatırlarsanız, Beyaz Gölge dizisi vardı. Bir basketbol koçunun, kenar mahalle okulundaki mücadelesini anlatıyordu. O diziye kadar ülkemizde basketbol oynayan sayısı yok gibiydi, sonrasında, her mahalleye bir çember konulup oynanmaya başlandı ve fazla değil 15-20 yıl sonra Dünya Basketbol Şampiyonası’nda finalleri oynadık. Şimdi yüzlerce kanal var ve öylesi bir dizi, bir tane bile olsa yok! RTÜK, sadece ceza veren değil, yön veren bir kurum olarak algılanmalı! Televizyonları, reklam verenlerin saçma sapan reyting yarışından kurtarmalı ve özgün projeler yaratılmasına vesile olmalıdır. Yasaya göre, yayınların bilmem kaçı eğitime ve çocuğa yönelik olmak zorunda! Hani neredeler?..

Birbirimizi kandırmaktan artık vazgeçelim. Televizyonları geliştirmek adına dünden bugüne ne yaptık? Yine aynı şekilde, çocuklarımızı sosyal medya bağımlılığından korumak için hangi projeler ürettik? Yanlış, yanlışla düzeltilmez. RTÜK çok önemli bir kurum ama çok önemli işler yaptığını söylemek abartılı olur. Bu, dün de böyleydi, bugün de aynen devam ediyor ama yarın farklı olmalı!

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)