adscode
adscode

Velilere yarıyıl tatili için 'teknoloji' uyarısı

Havaların da soğuk olması nedeniyle tatile giren öğrencilerin evde daha fazla vakit geçireceğine dikkat çeken uzmanlar teknoloji bağımlığının artabileceğine dikkat çekti.

Velilere yarıyıl tatili için 'teknoloji' uyarısı
Eğitim

 

18 milyondan fazla öğrenci 1.5 yıl aradan sonra başladığı yüz yüze eğitimde yarıyıl tatile girdi. Özellikle pandemi döneminde artan teknoloji bağımlılığı okulların açılmasıyla bir nebze azalmıştı. Ancak havaların da soğuk olması nedeniyle tatile giren öğrencilerin evde daha fazla vakit geçireceğine dikkat çeken uzmanlar teknoloji bağımlığının yeniden artabileceğine dikkat çekiyor. Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre; okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklarda bu bağımlılığın daha fazla olumsuz etkileri olduğunu söyleyen uzmanlar tatilde teknoloji kullanımının nasıl olması gerektiği konusunda velilelere şu uyarılarda bulundu:

 

Yapılan araştırmaların sonuçları doğrultusunda 0-2 yaş grubu çocukların tek başlarına teknoloji kullanmalarının uygun olmadığını vurgulayan uzmanlar, 2-5 yaş grubu çocukların her gün 1 saat, 6-8 yaş grubundaki çocukların ise teknolojiyi okuldayken eğitimcilerin denetimi altında araştırma ve yaratıcılık için kullanabileceklerini ifade ediyor. Uzmanlar; ebeveynlere teknoloji kullanımı için sınır koyarken çocukların gelişimlerini göz önüne almalarını, aktif ve pasif teknoloji kullanımı ayrımını öğrenmelerini tavsiye ediyor.

2 YAŞ ALTIN İÇİN UYGUN DEĞİL

Bu yaş grubunun uyanık oldukları zaman kısıtlı olduğu için medya yerine gerçek dünya ile etkileşim halinde olunca çok daha çabuk öğreniyorlar. Bu yaş grubundaki çocuklar, uygulayarak öğrenmeli ve bakımverenleri ile bilişsel, motor ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirecek sosyal etkileşimde bulunmalılar. Araştırmalar ayrıca 0-2 yaş grubu çocukların tek başlarına medya ve teknoloji izlemelerinin uygun olmadığını da gösteriyor. Ebeveynler 18 ay civarında çocuklarıyla birlikte içeriği uygun olan programları izleyebilirler.

5 YAŞTA HERGÜN 1 SAAT

2-5 yaş grubunda her gün bir saatlik teknoloji kullanımının uygun olduğunu söylüyor. Bu yaş grubu için kullanılan kriterlerden biri zaman, diğeri ise içeriğin uygunluğu.

ARAŞTIRMA İÇİN KULLANIM

6-8 yaş grubu için teknoloji okul ortamında araştırma ve yaratıcılık için kullanılmalı. Eğer çocukların birden fazla öğretmeni varsa tüm öğretmenler her ders için ve evde ne kadar ekran zamanı kullanıldığına dikkat etmeli. Çocuklar teknolojiyi müfredatla bağlantılı olarak kullanmayı öğrenmeli.

HANGİ KRİTERLER ÖNEMLİ

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Füsun Akdağ Aycibin Aycibin izlenilen içerik ile ilgili olarak sorulması gereken soruları şöyle paylaştı:

- Bu içerik çocukların öğrenmesine, ilgi duymasına, hayal etmesine ve araştırmasına nasıl yardımcı olur?
- Teknoloji kullanımından önce, teknoloji kullanımı sırasında ve teknoloji kullanımı sonrasında ne gibi sosyal etkileşimler oluyor? (anne-baba ile konuşma gibi)
- Büyüme ve gelişmesine katkıda bulunması için çocuğun nelere gereksinimi vardır? Bu teknoloji çocuğun gereksinimlerine, yeteneklerine, becerilerine, ilgi alanına ve içinde bulunduğu gelişim evresine uyuyor mu?


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)