adscode

LYS TERCİH DÖNEMİ: BÖLÜM SEÇİMİ

oznurpekatik@gmail.com
Merhaba Arkadaşlar,

Sınavları atlattınız fakat hala rahatlayamadınız. Çünkü heyecanla beklediğiniz LYS tercih dönemi başladı. Bu dönemde puan ve sıralamaya göre üniversite tercihlerinde bulunacaksınız. Bu zorlu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda bölüm seçimidir.

Mesleki gelişim ve mesleki alt yapı için tercih yaptığınız üniversiteden ziyade seçtiğiniz bölüm önemlidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Bölümün geleceğine, ders içeriklerine, akademik kadrosuna  ve gelecekteki artılarına mutlaka bakmalısınız. Bölüm seçmek aslında meslek seçmektir. Seçeceğiniz mesleğin iş olanaklarını, gelecekte neler olacağını, kendi hayatınıza katkılarını  iyi araştırın. Bu dönemde yaşamınızı sürdüreceğiniz mesleği seçeceksiniz ve hayatınız boyunca bu işten para kazanacaksınız. Bu nedenle o mesleği severek yapacağınızdan emin olun. Puanı tutuyor, açıkta kalmamak ve bir yerlere yerleşmek adına tercih yapmayın. Ailem kızacak, etraf kazanamadın, başaramadın diyecek kaygısı yaşamayın. Hayat sizin hayatınız ve tercih hakkı sizindir. Sevmediğiniz işi yaptığınız takdirde hayatınız boyunca mutsuz olabilirsiniz. Bu dönemde kimsenin etkisinde kalmayıp kendinize uygun, severek yapacağınız meslek ve bölüm tercihi yapın.  Sevmediğiniz bölümde okumak sizi çok zorlar.  Eğitim ve meslek hayatı boyunca başarınız buna bağlıdır.

Umuyorum ki herkesin gönlüne göre bir yer gelir. En kısa zamanda üniversite hayatına mutlu bir şekilde başlamış olursunuz.

Son olarak;

‘’ Sevdiğiniz mesleği seçin. Böylece bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız. ‘’                                 Konfüçyüs


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Sömestir tatili
Okula alışma süreci
ERGENLİK ÜZERİNE 
BU HAYAT SENİN