adscode
adscode

Çıraklık eğitimine ilgi artıyor

Türkiye'de çıraklık eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının, son dönemlerde uygulanan teşvik çalışmalarıyla artmaya başlayarak 104 bine ulaştığı bildirildi.

Çıraklık eğitimine ilgi artıyor
Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, yaptığı açıklamada, okullarda sektörlerin arzuladığı nitelikli iş gücünü sağlamak istediklerini belirtti.

Bu kapsamda meslek ve teknik liselerde önemli çalışmalar hayata geçirerek bu kurumları yeniden cazibe merkezi haline getirmek istediklerini ifade eden Gülay, şu değerlendirmede bulundu:

"Baktığımızda sektör, nitelikli eleman bulamamaktan yakınıyor, vatandaş ise iş bulamamaktan şikayet ediyor. Oysa bizler insanlarımızı nitelikli iş gücü sahibi bireyler haline getirirsek bu sıkıntıyı çözebiliriz. Bu anlamda da çıraklık eğitimi önem arz ediyor. 12 yıl zorunlu eğitime geçtikten sonra 180 bin civarında olan çırak sayımız 74 bine geriledi ama devlet bu süreçte önemli teşvikler verdi. Mesela sigortalarını yatırdık, maaşlar ödedik ve işbaşı eğitim gibi gelişmeleri adaylarımızın önüne sunduk. Böylelikle 74 bin olan sayı 104 bine yükseldi."

Gülay, çıraklık eğitim merkezlerinin kan kaybettiği dönemde Gaziantep'teki öğrenci sayısının 800'lü rakamlara gerilediğini, hali hazırda ise bu rakamın 2 bin 400'e ulaştığını kaydetti. 

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)