adscode
adscode

İstanbul, Üniversite Kenti mi, Yoksa Öğrenciye Eziyet Kenti mi?

İstanbul, hiç kuşkusuz, dünyanın en güzel kentlerinden birisi. Ama parası olana. Tarihi, doğası, cıvıl cıvıl yaşamıyla, ne ararsanız var.

İstanbul, Üniversite Kenti mi, Yoksa Öğrenciye Eziyet Kenti mi?
Günün Yazısı
Yabancılar ve zenginler için inanılmaz güzelliklere sahip. Sadece bursla geçinen öğrenciler için ise en zor kentlerden birisi!

İstanbul’un nüfusu, kimilerine göre 20 milyonu çoktan aştı. Üniversite sayısı da 60 civarında. Her dört kişiden birisi de öğrenci.

Yaşam, sadece öğrenciler için değil, dar gelirlilerin hepsi için zor.

Ama her şeye rağmen, yaşanılası bir kent.

Öğrencilerin, ısrarla İstanbul’u istemelerinin nedeni de bu.

Peki diğer kentler neresi?

Dört bir kıtadan ülkeler var.

Neredeyse tümünü gezdim.

İstanbul’a göre, çok daha sakinler.

Dünyanın dört bir yanından 100 öğrenci alıp, bu 10 kenti ve bir de İstanbul’u gezdirseniz eminim, pek çoğunun, isteği İstanbul’dan yana olacaktır.

Çünkü, gençler o yaşta biraz da hareket arıyor.
 

İşte ilk 10 Kent

Her yıl, dünyanın en güçlü yüksek öğretim sistemlerine sahip ülkeler, şehirler ve üniversitelerinin ölçüt olarak alınarak yapılan Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasının zirvesinde bu yıl Kanada’nın Montreal şehri yer aldı.

Medyaya yılbaşından bu yana üniversitelerle ilgili 950 binden fazla haber yansırken, geçen yıl ilk sırada yer alan Fransa’nın başkenti Paris’in listede ikinci sıraya gerilediği belirlendi.

Dünyanın en çok tercih edilen öğrenci şehirlerinden üçüncüsü ise İngiltere’nin başkenti Londra oldu.

Bu şehirleri Güney Kore’den Seul ve Avusturalya’dan Melbourne takip ederken ilk 10’a giren diğer şehirler ise Almanya’dan Berlin, Japonya’dan Tokyo, Amerika’dan Boston, Almanya’dan Münih ve yine Kanada’dan Vancouver şehirleri olarak belirlendi.

Türkiye’den İstanbul ve Ankara ilk 100 içinde …

QS 2017 En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında bu yıl Türkiye’nin, 71. sıradaki İstanbul ve 81. sıradaki Ankara ile ilk 100 şehir arasında yer aldığı belirlendi.

Yaklaşık 200 üniversitesi bulunan Türkiye’den İstanbul ve Ankara’nın bu başarısında ülkenin en iyi üniversitelerinin bu şehirlerde bulunmasının da büyük etkisi olduğu görüldü.

40 binin üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin ekonomik ve kültür başkenti olan İstanbul, egzotik yapısı, doğu ile batı arasındaki kültür çeşitliliği ve eşsiz mimarisi ile öğrencilerin dikkatini çekerken, Ankara’nın ise ülkenin başkenti olmasının yanı sıra özellikle yoğun öğrenci nüfusu ve uygun öğrenim ücretlerine sahip üniversitelerin bulunmasının büyük rolü olduğu tespit edildi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)