adscode

Liseliler atık sudan elektrik üretti

Muğla Milas'ta lise öğrencileri, TÜBİTAK projesi için rezervuar sistemine monte ettikleri sistemle, atık sudan depolanabilir elektrik enerjisi elde etti.

Liseliler atık sudan elektrik üretti
Eğitim
Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümünde eğitim gören 11. sınıf öğrencileri Umut Ertürk ve Hasan Demir, öğretmenleri Kürşat Ertuna'nın danışmanlığında TÜBİTAK projeleri için "Atık Sudan Enerji Üretimi" çalışması yaptı.

Tuvalet temizliğinde kullanılan ve atığa dönüşen rezervuar (tuvaletlerde kullanılan su deposu) sularının akış bölümüne yerleştirilen pervane ve dinamo yardımıyla bağlı olduğu aküye elektrik ulaştırmasını sağlayan sistem kuran liseliler, sistemlerini başarıyla çalıştırdı.

Projede, depolanan elektriğin, atık su kullanımının yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde aydınlatma enerjisini karşılaması amaçlandı.

Projeye ilişkin açıklama yapan Umut Ertürk, kullanılan malzemeleri kendi imkanlarıyla sağladıklarını söyledi.

Projelerinde atık sudan enerji üretimi yaptıklarını belirten Ertürk, "Bisikletlerde kullanılan bir dinamoya kendi imkanlarımızla yaptığımız pervaneyi birleştirdik. Boru çapını daraltarak pervanenin daha etkin dönmesini ve bu yolla bağladığımız aküyü şarj etmesini sağladık." dedi.

- "Sistem 6 voltluk enerji üretiyor"
Öğrencilerden Hasan Demir, projenin geliştirilmesi için araştırmaları sürdürdüklerini anlatarak, sistemin 6 voltluk bir enerji ürettiğini kaydetti.

Sistemi geliştirip daha büyük bir pervaneyle elektrik üretimini artırmayı amaçladıklarını dile getiren Demir, "Şu anda 6 voltluk bir enerji üretiyor. Pervaneyi ve dinamoyu büyütmeyi düşünüyoruz. Daha büyük bir pervaneyle daha çok elektrik üretmeyi planlıyoruz. Projeyi geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.

Proje çalışmasına danışman öğretmenlik yapan Kürşat Ertuna da sistemi geliştirerek 24 voltluk bir akım elde etmeyi planladıklarını söyledi.

Sistemin geliştirilmesi durumunda alışveriş merkezlerindeki sirkülasyon baz alındığında 24 voltluk bir enerjiyle aydınlatmaların tamamen atık sudan karşılanabileceğini dile getiren Ertuna, projeyle su tasarrufu da amaçladıklarını kaydetti.

Ertuna, suyun hayat için öneminin farkında olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Öğrencilerimizle beraber su tasarrufu için boşa gitmeden önce rezervuarın dip noktasına tribün yerleştirip alternatif enerji kaynaklarından yararlanmak istedik. 6 voltluk akümüz 15 saniyede şarj ediliyor. Bu demek oluyor ki akü vasıtasıyla tuvaletlerdeki fotoselli batarya, kağıt havlusu gibi gereçleri çalıştırabiliriz."

Ertuna, proje için patent alma çalışmalarının bulunduğunu kaydetti.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)