adscode

Öğretmene hediye çılgınlığı başladı

Öğretmenler Günü yaklaştıkça veli ve öğrencileri hediye alma telaşı sardı. Kimi öğrenciler, öğretmenine çiçek, kalem hediye etmeyi planlarken bazı veliler, yüzük, saat, altın, pırlanta seti gibi değeri 10 bin TL’yi geçen pahalı hediyeler alıyor

Öğretmene hediye çılgınlığı başladı
Eğitim

Öğrenciler, ara tatilde. Ancak 24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaştıkça veliler, tatilde de WhatsApp gruplarından para toplayarak öğretmenlere hediye alma telaşındalar. Kimi çiçek, kitap, kalem, çikolata, pasta gibi hediyeler almayı planlarken kimi de airfryer fritöz, yüzük, saat, çanta, yakut taşlı kolye, çeyrek altın, pırlanta seti gibi değeri 10 bin TL’yi geçen pahalı hediyeleri satın almak için diğer velilerden para topluyor.  

Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre çocuğu ortaokul ve lisede öğrenim gören velilerin birden fazla öğretmene hediye alması durumunda ise cebinden çıkan para katlanarak artıyor. Oysa “Eğitimciler İçin Mesleki Etik İlkeleri” konulu Bakanlık Genelgesi’ne göre öğretmenlerin maddi değeri olmayan sembolik nitelikteki hediyeler hariç mesleki karar ve tarafsızlığını etkilemesi muhtemel herhangi bir hediyeyi kabul etmeleri yasak. O nedenle bazı öğretmenler hiç hediye almazken bazıları pahalı hediyeleri kabul edebiliyor. 

‘Arkadaşları dışlıyor’ 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uyarılarına rağmen öğretmenlere pahalı hediye alımının devam etmesine tepki gösteren veliler, bütçelerinin yetmediğini belirttikleri gibi hediye alamadıklarında çocuklarının sınıfta dışlandığına dikkat çekiyorlar ve Öğretmenler Günü için para toplanmasına ceza verilmesini istiyorlar. Rehberlik uzmanları ise öğretmene pahalı hediye alımının, dezavantajlı bölgelerde ailesinin bütçesi yetersiz olan çocukların kendilerini kötü hissedip okuldan soğumasına neden olabileceğini kaydediyorlar. 

‘Akran zorbalığına dönüşüyor’ 

Konuyla ilgili görüş aldığımız uzman psikolojik danışman Özlem Yiğit, öğretmene pahalı hediyeler alınmasının etik olmadığı için bazı ailelerin konuya karşı durduklarını, bazı ailelerin de gösterişli hediyeler alarak çocuklarının bu durumu bilmelerini sağladıklarını dile getirdi. Hangi hediyenin alınacağını bilen çocukların okula gittiklerinde, akran gruplarında bu konuyu konuştuklarına dikkat çeken Yiğit, şunları söyledi: “‘Annem babam öğretmenime hediye aldı, seninki ne aldı?’ sorusuna çocuk sessiz kalınca akran zorbalığı orada başlayabiliyor. Çocuk, okula gitmek istemiyor, ‘Ben çok utandım, siz bir şey yapmadınız’ diyebiliyor. Bu durum çocuğun psikolojik olarak bir baskıda olmasına, arkadaşları tarafından zorbalığa uğramasına, okula devam konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor.” Bu durumun genelde ilkokul ve ortaokulun 6. sınıfına kadar görülebildiğini vurgulayan Yiğit, “İlkokulda çocuklar ebeveynlerine tam anlamıyla kendilerini ifade edemedikleri için karın, baş ağrısı, halsizlik yaşayabiliyor, sabahları uyanmakta, okula gitmekte güçlük çekebiliyorlar” dedi. 

‘Külfet haline geldi’ 

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) öğretmeni Barış Uluocak da öğretmenlere alınan hediyelerin okulun bulunduğu sosyo ekonomik duruma göre değişebildiğini ifade ederek “Kantin fiyatlarından forma fiyatlarına kadar ekonomik durum çocuklar açısından o kadar vahim ki yıllardır gelenekselleşmiş, küçük hediyelerle hiç kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde yapılan organizasyonlar bile artık külfet haline geliyor. Bu iş bir gösteriye, şova dönüştüğü zaman bu durumdan hem çocuklar hem de öğretim ortamı kötü etkileniyor. Bu işin tamamen eğitimciler ve okul idaresi tarafından düzenlenmesi, önlenmesi ve velilerin bu işin dışında tutulması gerekir. Öğretmenlerin büyük bir kısmı çocukları ve velileri zor duruma sokacak hediye organizasyonlarını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi. 

Veliler dertli

Veliler, sosyal medya yorumlarında kendilerinden istenilen miktarları paylaşarak öğretmenlere alınan pahalı hediyelere karşı tepkilerini gösteriyorlar. Öne çıkan yorumlar şöyle: 

■ Sınıfta 20 öğrenci var. Sınıf annesi kişi başı 100 TL toplayıp şık bir hediye almayı teklif etti. ‘Durumu olmayanlar da özelden yazsın’ dedi. Teklifini kabul etmeyen tek veli bendim. 

■ Öğretmenlerimize saygımız sonsuz ama bu Öğretmenler Günü için toplanan paralara ceza gelmesini istiyorum. Her yıl yüksek miktarlı hediyeler aldırılıyor. Almayınca çocuklar dışlanıyor. 7 öğretmene   7 ayrı hediye nedir?  

■ Sınıf annesi, Öğretmenler Günü hediyesi için 35 kişilik sınıftan kişi başı 200 TL alacakmış.            7 bin TL ile kime ne alıyoruz? 

■ Bu sene 4. sınıfa giden kardeşlerimin sınıf annesi ve diğer veliler öğretmene altın kolye, altın bileklik vs. hediye almak istemişler. Sınıfta almak istemeyen iki, üç veli var ve onları ayıplıyorlar. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)