adscode
adscode

Yakın Doğu Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 3. sırada

Web of Science’ta taranan makale sayılarına göre Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında 3. sırada yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 3. sırada
Eğitim

Yakın Doğu Üniversitesi, 2018 yılında Web of Science ve Scopus gibi uluslararası indekslerde taranan dergilerde 1,200'ün üzerinde bilimsel yayın yaparak öğretim üyesi ve öğretim elemanı başına düşen makale sayısı oranlarında Türkiye'deki Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında “Üçüncü”, Kıbrıs’taki Üniversiteler arasında ise “Birinci” sırada yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,  Yakın Doğu Üniversitesi'nin 2018 yılında Öğretim Üyesi başına düşen makale sayısı 1.23, tam zamanlı Öğretim Elemanı başına düşen makale sayısının ise 0.64 oranında gerçekleştiği belirtildi.

Web of Science’ta taranan makale sayılarına göre Yakın Doğu Üniversitesi’nin üçüncü sırada yer aldığı Türkiye’nin ilk 10 Üniversitesi şu şekilde oldu:

Doç. Dr. İrfan S. Günsel: “Bu Gurur Hepimizin…”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin geldiği başarılı noktayı, Türkiye'nin hem en iyi 10 araştırma Üniversitesi hem de tüm Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında ürettiği bilimsel yayın sayıları ile kanıtladığını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, kurulduğu günden itibaren küresel bilgi merkezi olma yolunda ilerlediğini ifade eden Doç. Dr. Günsel, “Kıtaya Adalı Damgası Vurma Zamanı” mottosu ile 2020 yılında dünyanın ilk 500 Üniversitesi içerisine girme hedefini gerçekleştirmek üzere yoğun ve sistemli bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Doç. Dr. Günsel, “Tüm dünyada bilimsel anlamda kabul gören ve araştırmacılara on binlerce makale sunan Web of Science ve Scopus gibi uluslararası indekslerde taranan dergilerde 2018 yılında 1,200'ün üzerinde bilimsel yayın yaparak, Türkiye'deki ve ülkemizdeki üniversiteler arasında öğretim üyesi ve öğretim elemanı başına makale sayısı oranlarında Türkiye'deki Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında “Üçüncü”, ülkemiz Üniversiteleri arasında ise “Birinci” sırada olmanın haklı gururu ile mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Bilim, teknoloji, araştırma, inovasyon ve en önemlisi de üretim olmadan geleceği yakalamanın mümkün olmadığını belirten Doç. Dr. İrfan Günsel sözlerine şöyle devam etti: “Bilimsel ve akademik anlamda topluma katkı sunmaya devam ederken, “Girişimci Üniversite” anlayışı ile bilim ve teknoloji çalışmalarımızı bölgemiz ve ülkemizin kalkınması için sürdürüyoruz. Dünyada kendi alanında önde gelen üniversiteler arasına girmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üniversite olarak bu elde ettiğimiz bilimsel araştırma artışını pekiştirmek, bilimsel performansları teşvik etmek ve başarıyı ödüllendirmek için çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

Yaratıcılık, yenilikçilik, kararlılık, işbirliği, etik değerlere bağlılık ilkeleri ile üniversitelerin akademik camiada başarılarını gösteren en önemli kriterlerden biri olan indeksli dergilerde yayınlanan makale sayısı ile Yakın Doğu Üniversitesinin en üst sıralara taşınması sürecine emek veren tüm akademik personele ayrı ayrı teşekkürlerini sunan Doç. Dr. Günsel, kendilerine bu haklı gururu ve mutluluğu yaşatan tüm Öğretim Elemanlarını kutladı.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)